Deneysel strangülasyon ileusunda troloks tedavisinin etkileri
The effects of trolox treatment in the experimental strangulation obstruction
- Tez No: 195303
- Danışmanlar: PROF. BEKİR YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalısmada, toplam 28 adet rat 4 esit gruba ayrılarak kullanıldı. 14 ratta 60 dakika süresince strangülasyon ileusu olusturuldu ve bu sürenin sonunda strangülasyon ortadan kaldırıldı. 1. grup rata laparotomi yapılıp sadece intraperitoneal olarak 1 cc serum fizyolojik verilirken, 2. grup rata intraperitoneal olarak 1 cc serum fizyolojik içinde 15 mg/kg troloks verildi. 3. grup rata 60 dakikalık strangülasyon ileusunu takiben reperfüzyondan 5 dakika önce sadece intraperitoneal 1 cc serum fizyolojik verilirken, 4. grup rata intraperitoneal 1 cc serum fizyolojik içinde 15 mg/kg Troloks verildi. 24 saat sonra relaparotomi yapılarak ince bagırsak örnekleri alındı. Bu örneklerden doku biyokimya incelemesi ve histopatolojik degerlendirmesi yapıldı. ntrakardiyak kan örnekleri alınarak serum biyokimyası degerlendirildi. Yapılan tüm bu incelemeler (histopatolojik incelemesi, serum biyokimya çalısması ve intestinal dokuda MDA, SOD, katalaz degerlendirmesi) sonucunda, strangülasyon ileusu olusturulan ve sadece serum fizyolojik verilen grup ile troloks verilen grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the total number of 28 rats was divided into 4 groups. In 14 of them, strangulation obstruction has been made for 60 minutes long. In the first group, the laparotomy was made in each rat and 1 cc physiological serum was given intraperitoneally. In the second group, 15mg/kg Trolox was added to 1 cc physiological serum and given intraperitoneally. In the third group, 1 cc physiological serum was given five minutes, before the reperfusion, following the 60 minutes strangulation obstruction. In the fourth group, 15 mg/kg Trolox was added to 1 cc physiological serum and given intraperitoneally five minutes, before the reperfusion, following the 60 minutes strangulation obstruction. After 24 hours, relaparotomy for each rat was performed and small intestinal specimens were obtained. From these samples, biochemical examinations of tissues and histopathologic evaluations were conducted. Intracardiac blood samples were obtained and biochemical examinations were made. As a result of those examinations, (histopathologic evaluations, serum biochemical examinations, and tissue levels of MDA, SOD, catalase) no statistical difference existed between groups having physiological serum and Trolox applied during the strangulation obstruction.