Hipertonik solusyonlar ve pentoxifillinin sepsisteki karşılaştırmalı etkileri
The effects of hipertonic solutions and pentoxfylline in sepsis
- Tez No: 195302
- Danışmanlar: PROF. TARIK ÇAĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hipertonik solüsyonlar ve pentoxifillinin sepsisteki etkilerini araştırmak amacıyla 32 adet Spraque-Dawley cinsi rat kullanıldı. Deney hayvanları 8'er adet ratdan oluşan sepsis-laparotomi(kontrol), hipertonik solüsyonlar (HS), pentoxifillinin (PTX), hipertonik solüsyonların ve pentoxifillinin (HS+PTX) birlikte kullanıldığı dört gruba ayrıldılar. Postoperatif 24 saat süre ile ratlar takibe alındı. Sepsis modeli oluşturmak üzere bütün gruplara çekal-ligasyon ve perforasyon yapıldı ve tüm ratlarda 24 saat sonra rektal yoldan ateş ölçümü ve relaparotomi uygulandı. Hematolojik parametreler için intrakardiak kan alınıp, doku örneklerinin(karaciğer, akciğer, ileum) histopatolojik incelemeleri yapıldı. Sepsis oluşturulan, relaparotomi yapılan, her grupta 8'er adet bulunan deneklerde mortalite oranına bakıldı. Sonuç olarak hipertonik solüsyonlar ve pentoxifillinin sepsisin erken dönemlerinde kullanılmasının başarılı olduğu görüldü. Sepsis modeli oluşturulduktan sonra yapılan hematolojik, histopatolojik inceleme sonucunda ve mortalite oranları değerlendirildiğinde hipertonik solüsyonlar ve pentoxifillinin birlikte sepsisin erken dönemlerinde inflamatuar yanıtı azaltarak, etkili ve yararlı olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
The aim of the study to compare the effects of hypertonic solutions and pentoxifylline in sepsis, 32 Sprague-Dawley rats were used. Experimental sepsis was induced by cecal ligation and puncture in all rats. At the end of the septic shock period animals were divided into four groups according to the treatment received as follows; sham (cannulation only, sepsis, no resuscitation), HS (3% NaCl 10 ml/kg/hr), PTX (6 mg/kg/hr) and HS+PTX. Twenty four hours resuscitation after surgery, rats were relaparotomized. Blood obtained from heart for hematologic parameters and tissue samples(liver, lung, ileum) were collected for histopathologic analization. The body temparature of animals was obtained throughout the end of the experiment. Mortality rates of all groups were evaluated and compared. In conclusion, hypertonic solutions and pentoxifyllin were useful in treating sepsis. According to the hematologic and histopathologic assesments and the evaluation of the mortality rates, early coadministration of hypertonic solutions and pentoxifyllin reduces the incidence of mortality and morbidity due to septic shock and sepsis. Although the experimental data are positive and the rationale for use of hypertonic solutions in the care of patients in sepsis or septic shock is reasonable, definitive clinical studies as to the safety and efficacy in this population are still required.