3 ay-3 yaş arası ateşli çocuklarda gizli bakteriyemi ve ciddi bakteriyel enfeksiyon sıklığı
The frequency of occult bacteremia and serious bacterial infection among children aged 3 months- 3 years with fever
- Tez No: 195304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalımada amaç, Çukurova Bölgesi'nde 3-36 ay arasındaki odaı belirsiz atei olan Türk çocuklarında gizli bakteriyemi ve ciddi bakteriyel enfeksiyon sıklıını ve neden olan etkenleri saptamak, ortaya çıkan komplikasyonların sıklıını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalımaya 1 Kasım 2006 ile 1 Kasım 2007 tarihleri arasında Çocuk Acil Polikliniine 38,0°C timpanik atele getirilen, ate odaı bulunamayan 3? 36 ay arası çocuklar dahil edildi. Tüm hastalar batan tırnaa muayene edildikten sonra çalıma ölçütlerini karılayan hastalardan tam kan sayımı, periferik yayma, CRP ve kan kültürü alındı. Bulgular: Çalımaya alınan 318 olgunun 4 (% 1,3)'ünde gizli bakteriyemi, 2 (% 0,6)'sinde pnomoni, 2 (% 0,6)'sinde idrar yolu enfeksiyonu, 1 (% 0,3) 'inde menenjit ve 1 (% 0,3)'inde de bakteriyel enterit olmak üzere 10 (% 3,1)'unda ciddi bakteriyel enfeksiyon geliti. Gizli bakteriyemi saptanan olguların kan kültürlerinden S.aureus, S. pneumoniae, ve grup B streptokok izole edildi. Sadece bakteriyemi saptanan olguların ortalama absolü nötrofil sayısı 11.646±1.405/ mm3, ortalama CRP deeri 82,1±31,7 mg/lt, ortalama parçalı yüzdesi 75±5,8 ve ortalama çomak yüzdesi 8,7±3,0 olarak anlamlı ekilde yüksekti. Ciddi bakteriyel enfeksiyon gelien olguların ortalama lökosit sayısı 15.731±2.690/ mm3, ortalama absolü nötrofil sayısı 12.305±2.578/ mm3, ortalama parçalı yüzdesi 78,2±7,7 ve ortalama çomak yüzdesi 5,1±4,7 olarak anlamlı ekilde yüksekti. Toksik granülasyon ve 3-7 gün arası süren ate gizli bakteriyemi ve ciddi bakteriyel enfeksiyon tehlikesi için anlamlı iken; cinsiyet, ya, ate yükseklii anlamsızdı. Ciddi bakteriyel enfeksiyon gelien 10 hastadan sadece 4'ünün atei 39 oC ve lökosit sayısı 15.000/mm3 idi. Sonuç: 3-36 ay arasında odaı belirsiz atei olan çocuklarda gizli bakteriyemi ve ciddi bakteriyel enfeksiyon geliebilecei göz önünde bulundurulmalıdır. Lökosit sayısı 15.000/mm3 ve üzerinde, ortalama absolü nötrofil sayısı 10.000/mm3 ve üzerinde veya parçalı oranı % 70 ve üzerinde olan olgularda ciddi bakteriyel enfeksiyon olasılıı yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the frequency and causes of occult bacteremia and serious bacterial infection, and the frequency of complications of theses among Turkish children aged 3 months to 3 years in the Cukurova region. Materials and Methods: The patients 3 months-3 years of age admitted to pediatric emergency department between November 2006-November 2007 with the complaint of tympanic fever 38,0°C, of whom origin of fever could not been found included in the study. Blood samples of the patients who met the study conditions were obtained for complete blood counts, peripheral blood smears, C-RP levels and blood cultures. Results: Among 318 cases included in the study, 10 (3.1%) were diagnosed as serious bacterial infection: 4 (1.3%) had occult bacteremia, 2 (0.6%) had pneumonia, 2 (0.6%) had urinary tracy infection, 1 (0.3%) had menengitis and 1 (0.3%) had bacterial enteritis. The bacteria S.aureus, S. Pneumoniae and group B streptococci were isolated occult bacteremia cases. In cases with bacteremia only, mean absolute neutrophil count was 11.646 ± 1.405/ mm3, mean C-RP level was 82,1 ± 31,7 mg/L, mean PMNL percentage was 75 ± 5,8, and mean band form percentage was 8,7 ± 3,0, all were elevated and statistically significant. Toxic granulation and fever lasting 3-7 days were statistically significant for occult bacteremia and risk for serious bacterial infection, where sex, age and degree of fever were not. Only 4 of the 10 patients with serious bacterial infection had fever 39 oC and leucocyte count 15.000/mm3. Conclusions: Occult bacteremia and serious bacterial infection have to be considered as causes of fever in chidren 3 months-3 years of age with fever of unknown origin. The cases with leucocyte count15.000/mm3, mean absolute neutrophil count10.000/mm3, and segmented percentage70% have high risk for serious bacterial infection.