Üriner inkontinansı olan romatoid artritli kadınlarda eğitimin etkinliğinin incelenmesi
Determination of the effectiveness of education in women with rheumatoid arthritis who has urinary incintinence
- Tez No: 195312
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırma, üriner inkontinansı olan romatoid artritli kadınlarda mesane eğitimi ve Kegel egzersizinin etkinliğini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, deneysel ve prospektif bir çalışma olarak planlandıAraştırma, 09 Ekim 2006?31 Haziran 2007 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği Romatoloji Bölümünde uygulandı. Mesane eğitimi, Kegel egzersizi ve kontrol grubundan oluşan araştırma toplam 90 kadın üzerinde yürütüldü. Araştırma grupları, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden, idrar kaçırma yakınması olan, Katz Bağımsızlık İndeksi puanı üç ve üzerinde olan ve üriner enfeksiyonu olmayan kadınlardan oluşturulduAraştırma verilerinin elde edilmesinde anket formu, Katz Bağımsızlık İndeksi, BKİ, İnkontinans Şiddet İndeksi (ISI), üriner günlük kullanıldı. Ayrıca Deney gruplarına ?Mesane Eğitimi? ve ?Kegel Egzersizi Eğitimi? verildi ve eğitim sonrasında da izlem formundan yararlanıldıAraştırma verilerine göre mesane eğitimi, Kegel egzersizi ve kontrol grubunun yaş ortalamaları sırasıyla 52,63±7.21, 51,90±8.06 ve 53,50±6.68 yıldır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effectiveness of bladder training and Kegel exercises in woman with rheumatoid arthritis has urinary incontinence by a descriptive, experimental and prospective researchThe research was conducted between 09 October 2006 and 31 June 2007 at Rheumatology Clinic of Internal Diseases Department in Aegean University Medical Faculty. A total of ninety women, thirty women for each research group; bladder training, Kegel exercises and control group, participated voluntarily in the study. The research groups had urinary incontinence complaint, the points of three or above for the Katz Independence Index and did not have any urinary infection.A questionnaire, Katz Independence Index, Body Mass Index, Incontinence Severity Index and urinary diary were used to gather the data. Bladder training was applied to one research group and Kegel exercises to the other research group and a form was used to follow the improvements after educationThe mean ages of the bladder training group, Kegel exercises group and control group were as 52,63±7.21, 51,90±8.06 and 53,50±6.68 years respectively.