Farklı iki yüzey koruyucunun mine yüzeyinde oluşabilecek demineralizasyon üzerine etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of effects of two different seal materials on enamel demineralization
  1. Tez No: 195313
  2. Yazar: GÜLÇİN ACUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN ARUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı iki yüzey koruyucunun ortodontik tedavi sırasında meydana gelebilecek demineralizasyon üzerine etkilerinin in vitro olarak incelenmesidir. Araştırmada üzerinde kırık ve çatlak içermeyen 60 insan premoları kullanılmış, bunlar 20' şer dişlik üç gruba ayrılmışlar ve tüm gruplardaki dişlere TransbondTM XT pastası ile braket yapıştırılmıştır. Bonding materyali olarak gruplardan birinde TransbondTM XT primeri, birinde ProSealTM ve son grupta da BisCoverTM LV kullanılmıştır. Tüm gruplar 30 gün süreyle demineralizasyon ? remineralizasyon siklusuna (pH siklusu) tabi tutulmuşlardır. Örnekler, gün içerisinde 16 saat remineralizasyon, yedi saat de demineralizasyon solüsyonunda olmak üzere, vücut ısısını taklit edecek şekilde 37º C'de etüvde bekletilmişlerdir. Dişler üzerinde deneyin başlangıcında ve sonunda DIAGNOdent lazer floresans aygıtı ile ölçüm yapılmış ve dişler pH siklusu sonunda ayrıca kesit mikrosertlik testi ile incelenmişlerdir. Mikrosertlik testi, Vikers ucu bulunan mikrosertlik test cihazıyla (Micromet 5114, Buehler®) yapılmış olup, her bir kesit üzerinde 7 pozisyonda ve 5 derinlikte olmak üzere toplam 35 iz elde edilmiştir . Çalışma sonucunda elde edilen bulgular başlangıç ile son floresans ölçümleri arasında anlamlı farklar olduğunu göstermiştir. Deney sonundaki floresans ölçümlerinin değerlendirmesi de gruplar arasında anlamlı farklar ortaya koymuş, ProSealTM grubunun floresans değerleri diğer iki gruptan, BisCoverTM LV grubunun floresans değerleri de TransbondTM XT grubunun değerlerinden düşük bulunmuştur. Kesit mikrosertlik testinin sonuçlarına göre de tüm derinliklerde ProSealTM grubunun değerleri diğer iki gruptan, BisCoverTM LV grubunun değerleri de TransbondTM XT grubunun değerlerinden yüksek bulunmuştur. Yapılan derinlikler arası incelemede ProSealTM grubunda derinlikler arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. BisCoverTM LV ve TransbondTM XT gruplarında da derinlikler arası farkın değerlendirilmesi için yapılan analizler sonucunda her iki grupta da 10, 20 ve 40 ?m' de daha fazla olmak üzere 90 ?m' ye kadar ölçülebilir bir demineralizasyon tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, ProSealTM ve BisCoverTM LV, ortodontik tedavi sırasında meydana gelebilecek demineralizasyonun oluşmasını engellemede istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar çıkarmıştır. Bonding materyali TransbondTM XT, yapılan in vitro demineralizasyon ? remineralizasyon siklusunun sonucunda demineralizasyonu engellemede etkin bir sonuç gösterememiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effects of two different seal materials on enamel demineralization which can occur during orthodontic treatment. In this study, 60 caries-free human premolars are allocated to three groups and brackets were placed on the teeth with TransbondTM XT paste. As a bonding material, in one of the groups TransbondTM XT primer is used, in the other group ProSealTM and in the last group BisCoverTM LV is used. All samples were then cycled for 30 days through a daily procedure of demineralization for seven hours and remineralization for 16 hours at 37°C to simulate the body temperature. Teeth were examined by laser fluorescence device, DIAGNOdent at the beginning and the end of the pH cycling procedure. In addition, at the end of the pH cycling procedure the teeth were sectioned and evaluated quantitatively by cross-sectional microhardness testing. Each sample was assessed by microhardness profiles across the cut surface with a microhardness tester (Micromet 5114, Buehler®) fitted with a Vickers diamond. On each sample indentations were made on 7 positions and 5 depths. According to the data obtained, when used in combination with the beginning and the end of DIAGNOdent readings, significant differences are observed. The analysis of the end of DIAGNOdent readings showed significant differences that the fluorescence degrees of ProSealTM group were lower than the other two groups, the fluorescence degrees of BisCoverTM LV were lower than the TransbondTM XT group. According to the cross-sectional microhardness test results, it is found that hardness numbers of ProSealTM group were higher than the other two groups and hardness numbers of BisCoverTM LV group were higher than the TransbondTM XT group. In the statistical analyses of the hardness numbers between depths, no significant results are obtained in the ProSealTM group. Beyond this, in both goups, BisCoverTM LV and TransbondTM XT, a significant demineralization is observed through 90 ?m from the outer enamel surface. The sealants, ProSealTM and BisCoverTM LV, result in a significant reduction of enamel demineralization in vitro. Bonding material TransbondTM XT, showed no significant results in reduction of enamel demineralization in vitro.