Nefrotik sendromlu çocuklarda serum ve idrar leptin ve ghrelin düzeyleri
Serum and urinary leptin and ghrelin in children with nephrotic syndrome
  1. Tez No: 195314
  2. Yazar: MELTEM DİNLEYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURDAN KURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Nefrotik sendromda serum ve idrar leptini ile ilgili kısıtlı sayıda çalısma bulunmakla birlikte serum ve idrar ghrelin düzeyleri ile ilgili çalısma bulunmamaktadır Bu çalısmada nefrotik sendromlu çocuklarda serum ve idrarda leptin ve ghrelin düzeylerinin ölçülmesi, hastalığın remisyon, relaps dönemlerinde sonuçların değerlendirilmesi, leptin ve ghrelinin hastalığın etyopatogenezinde yerinin arastırılması amaçlanmıstır. Bu çalısmaya Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Nefroloji Bilim Dalı polikliniğinde primer idiyopatik nefrotik sendrom tanısı ile takip edilen steroid duyarlı 25 relaps, 24 remisyon dönemde olan toplam 49 hasta, kontrol grubu olarak kronik hastalığı olmayan, hasta grubu ile yas ve cinsiyet açısından benzer 28 sağlıklı çocuk alındı. Serum ve idrar leptin düzeyi ELISA yöntemi ile, serum ve idrar ghrelin düzeyi RIA yöntemi ile çalısıldı. Nefrotik sendromlu relaps dönemindeki hasta grubunda serum leptin düzeyleri remisyon ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak düsük saptandı (1.42 ± 0.34 ng/dl ve 3.60 ± 0.70 ng/ml; p0.05).
Özet (Çeviri)
To the best of our literature knowledge, while limited reports were published about serum and urinary leptin levels in patients with nephrotic syndrome, serum and urinary ghrelin levels were not reported. The aim of this study was to evaluate serum and urinary leptin and ghrelin levels in children with primary idiopathic nephrotic syndrome, to compare these results between patients during relapse and remission phase and also to evaluate the possible role of leptin and ghrelin in pathogenesis of nephrotic syndrome. Fourty-nine children with primary idiopathic nephrotic syndrome (25 children with relapse, 24 children in remission) which were followedup in Pediatric Nephrology Unit, Eskisehir Osmangazi Univeristy Faculty of Medicine, enrolled. 28 age-sex matched healthy children served as controls. Serum and urinary leptin levels were determined with immunoenzymatic ELISA, serum and urinary ghrelin levels were determined by RIA method. Serum leptin levels were significantly lower in children with nephrotic syndrome during relaps phase than the children with nephrotic syndrome during remission and also controls (1.42 ± 0.34 ng/dl and 3.60 ± 0.70 ng/ml; p0.05).