Keten tohumu yağı katılmış yumurta tavuğu rasyonlarına bitkisel ekstrakt katkısının yumurta sarısı lipit oksidasyonu ve yumurta verim parametreleri üzerine etkileri
Effects of herbal extract supplement to flaxseed oil added laying hen diets on egg yolk lipid oxidation and egg productivity parameters
- Tez No: 195322
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, yemlerine %3 düzeyinde keten tohumu yağı ve soya yağı katılmış ve yağ katılmamış gruplarda, sentetik antioksidan (Buthylhidroxytoluen-BHT, Buthylhidroxianisole-BHA, Ethoxyquine ve sitrik asit) ve bitkisel ekstrakt ( Kurutulmuş kekik, kekik yağı, anason yağı, sarımsak yağı ve rezene yağı) ilavesinin, yumurta sarısı yağ asit kompozisyonu, lipit oksidasyonu (Malondialdehit-MDA düzeyine) ve yumurta verim parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 315 adet 34 haftalık Lohmann beyaz yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Denemede kullanılan yumurta tavukları 9 gruba ayrılmış ve her bir grup için 7 tekrar grubu oluşturulmuştur. Her bir tekrar grubu beş tavuktan oluşmuştur. Deneme 16 hafta sürdürülmüştür. Yumurta verimi, yumurta ağırlığı ve yemden yararlanma oranı denemede kullanılan yağ ve antioksidan tipinden etkilenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the effects of synthetic antioxidant (Buthylhidroxytoluen-BHT, Buthylhidroxianisole-BHA, Ethoxyquine and sitric acid) and herbal extract ( dried oregano, oregano oil, anise oil, garlic oil and fennel oil ) supplementation in diets % 3 level added flaxseed oil and soy oil and without any oil added groups on egg yolk fatty acid composition, lipid oxidation ( to Malondialdehyde-MDA level ) and egg production parameters. 34 weeks of 315 Lohmann white laying hens were used in the study. Laying hens used in assay were separated into 9 groups and 7 replicate groups were formed for each group. Each replicate group was formed as 5 hens. Assay was carried on for 16 weeks. Egg productivity, egg weight and feed convertion ratio were not affected by the oil and the antioxidant types used in the experiment (p>0.05).