Postnatal gelişme dönemlerinde capsaicin uygulanan fare testislerinde transformıng growth factor #946nın immunohistokimyasal ekspresyonu
The immunohistochemical expression of tgf-βin capsaicin injected mice testis at the postnatal development period
  1. Tez No: 195323
  2. Yazar: CANSEL GÜZİN ÖZGÜDEN AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalısmada postnatal gelisme sürecinde Capsaicin uygulanan farelerin testislerinde, Capsaicin'in TGF-'nın lokalizasyonu ve ekspresyonu üzerine etkisi incelenmistir. Çalısmada 30 adet fareden olusan deney gurubuna 21 günlük yasa ulasınca 1 hafta boyunca her gün 1mg/kg dozda Capsaicin'in subkutan uygulaması yapılmıstır. Ardından fareler 1 hafta dinlendirilmistir. Bu uygulama fareler 75 günlük yasa ulasıncaya kadar devam etmistir. Kontrol grubunu olusturan farelere de aynı deney grubundaki farelerde oldugu gibi subkutan enjeksiyon yapılmıs, fakat Capsaicin yerine serum fizyolojik kullanılmıstır. Bu süre içinde deney ve kontrol grubundan 35. günde (puberte dönemi), 50. günde (puberte sonrası dönem) ve 75. günde (eriskin dönem) 10'ar hayvan servikal dislokasyon ile öldürülmüstür. Hayvanların testislerinin morfolojik yapısı incelenmis ve TGF-1 ve TGF-2'nin immunohistokimyasal demonstrasyonu yapılmıstır. Bu çalısmadan elde edilen bulgulara göre; Capsaicin fare testislerinde tubulus seminiferus kontortusların çaplarının büyümesine neden olmaktadır. Çapları büyüyen seminifer tubuluslarda aynı dönemde kontrol grubuna göre, primer spermatosit, genç ve olgun spermatid sayılarında yogunluk göze çarpmaktadır. Capsaicin enjeksiyonu 35 günlük deney grubunda Leydig hücrelerinde TGF-1 ekspresyonunun siddetlenmesine neden olurken 75 günlük deney grubunda da olgun spermatidlerde TGF-2 ekspresyonunun siddetlenmesine neden olmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined the effects of capsaicin on the existence of TGF- in Capsaicin injected mice testis at the postnatal development period. In the experiment group, a total of 30 mice, at 21 day of age, were injected subcutaneously 1mg/kg doses of capsaicin everyday during one week, and then, the animals were allowed to rest for one week. The same procedure was repeated until the mice reach to 75 day of age. In control groups, mice were injected subcutaneously with serum physiologic as in the experiment group. During this period, 10 animals from both experiment and control groups, were sacrificed via cervical dislocation at the 35th , 50th and 75th days of age. The immunohistochemical demonstration of TGF-1, TGF-2 and morphologic structure of testes were examined. As a conclusion, our results show that the effect of capsaicin is caused to become larger seminiferous tubules. The capsaicin injected mice?s seminiferous tubules have more primer spermatocytes, early and late spermatids than control groups. In addition that the expression of TGF-1 in Leydig cells at the 35th days of age mice and also the expression of TGF-2 in late spermatids at the 75th days of age mice are more intenseness in experiment group