Alman çoban köpeği ve labrador retriever ırkı köpeklerde başlıca dölverimi özellikleri,yavrularda büyüme ve eğitim performansı
Main reproductive traits, growth and training performances of german shepherd and labrador retriever dogs
- Tez No: 195330
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN PETEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalısma Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Egitim Merkez Komutanlıgı' nda yetistirilmekte olan Alman Çoban Köpegi ve Labrador Retriever ırkı köpeklerde baslıca döl verimi özellikleri, yavrularda büyüme ve egitim performansını tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Deneme basında 18-24 aylık yasta 23 adet Alman Çoban Köpegi ile 17 adet Labrador Retriever ırkı damızlık disi köpekten olusan toplam 40 disi köpekte baslıca dölverimi özellikleri izlenmis, bunlardan dogan 35 adet Alman Çoban Köpegi 150 günlük yasa kadar, 17 adet Labrador Retriever ırkı köpegin 7, 8 ve 9 aylık yastaki canlı agırlıkları belirlenmistir. Her iki ırktan 16'sar adet genç köpek (8 erkek, 8 disi) egitim performasının belirlenmesi amacı ile kullanılmıstır. Her iki ırktan köpekler standart ve esdeger kosullarda bakılmıslardır. Labrador Retriever ırkı köpeklerin ilk kızgınlık gösterme yasları 15.46 ay bulunmus ve Alman Çoban Köpeklerine göre daha erken kızgınlık göstermislerdir. Alman Çoban Köpekleri ilk kızgınlıgı 21.86 aylık yasta göstermislerdir.
Özet (Çeviri)
This study was made to investigate the main reproductive traits, growth and training performances of German Shepherd and Labrador Retriever Dogs raised in Military Veterinary School in Gemlik. For this purpose 18-24 months old 40 bitch (23 German Shepherd and 17 Labrador Retriever dogs) were monitored for the main reproductive traits. Body weight gain of puppies (35) that were born from German Shepherds were measured until 150 days of age while those of (17) Labrador Retrievers were followed for 7th, 8 th and 9th months. 8 young males and 8 young females from both breed were randomly selected to determine training performance of dogs. The animals were reared under standard and uniform conditions. The first heating of Labrador dogs was calculated as 15.46 month of age and this was earlier compared to German Shepherds which exhibited first heating period at 21.86 month of age. The time of first mating in German Shepherds and Labrador Retrievers were found 24.17 and 20.93 month of ages, respectively.