Bazı dört uçlu ligantların Cu (II), Fe (II) ve Ni (II) komplekslerinin termal özellikleri
Thermal properties of the Cu (II), Fe (II) ve Ni (II) complexes of some tetratdentate ligads
  1. Tez No: 292582
  2. Yazar: ALPER ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapısında kükürt, azot ve oksijen donör atomları içeren Schiff bazları geçiş metal iyonları ile şelat kompleksleri oluşturur. Schiff bazlarının Cu (II), Ni (II) ve Fe (II) ile koordinasyonu kararlı kompleksler oluşturur. N3O, N2O2, N3S ve N4 donör atomu içeren bazı Schiff bazları hazırlandı ve yapıları GC-MS, FT-IR, 1H ve 13C NMR verileri ile belirlendi. Bu ligantların Cu (II), Ni (II) ve Fe (II) kompleksleri hazırlandı ve yapıları FT-IR, manyetik özellikleri ve termal analiz (TG-DTA) çalışmaları ile belirlendi. Bu komplekslerin termal incelenmesinde ilk basamakta dehidrasyonun gerçekleştiği daha sonra karşı iyon ve ligandın ortamdan ayrıldığı belirlendi. Termal kararlılığa merkez atomunun etkisi, donör atomların, ligantların yapısı ve kompleksin koordinasyon sayısının etkisi tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The Schiff base ligands with sulphur, oxygen and nitrogen donor atoms in their structures act as good chelating agents for the transition metal ions. Coordination of Schiff bases with metal ions, such as copper, nickel and iron form stable metal complexes. Some Schiff bases with the donor atoms N3O, N2O2, N3S and N4 were prepared and characterized based on GC-MS, FT-IR, 1H and 13C NMR data. Cu (II), Ni (II) and Fe (II) complexes are prepared and characterized by FT-IR, magnetic properties and thermal analysis (TG-DTA). The thermal behavior of these chelates shows that the hydrated complexes losses water molecules of hydration in the first step followed immediately by decomposition of the ligand molecules in the subsequent steps. The effect of metal ion, donor atoms, structure of the ligands and coordination number of the complexes on the stability of the complexes are discussed.