Farklı şehirlerde izole edilen enterobacterıaceae üyelerinde CTX-M tipi genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz üretimi ve moleküler epidemiyolojisinin incelenmesi
Investigation of the prevalence and molecular epidemiology of CTX-M type extended spectrum beta-lactamase producers among enterobacteriaceae family isolated in different cities
  1. Tez No: 195345
  2. Yazar: GÜLFEM TEREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kasım 2002- Temmuz 2003 arasında ülkemizdeki 7 farklı merkezden izole edilen ve genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üreten Enterobacteriaceae üyesi bakteriler arasında CTX-M (Sefotaksimaz) tipi GSBL üretiminin prevalansı, yayılımdan sorumlu genetik elemanların özellikleri ve CTX-M üreten suşların klonal yakınlıkları araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmada, Kasım 2002 ? Temmuz 2003 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde izole edilmiş ve her merkez başına rastgele seçilmiş 10 izolat olmak üzere Enterobacteriaceae ailesi üyesi 70 genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz üreten izolat kullanılmıştır. Suşların tür dağılımı 31 Escherichia coli, 24 Klebsiella pneumoniae, bir Klebsiella oxytoca, dört Enterobacter cloacae, iki Enterobacter aerogenes, beş Klebsiella ornitholytica, iki Proteus mirabilis ve bir Shigela sonnei şeklindedir. İzolatlarda blaCTX-M, blaTEM ve blaSHV varlığı Polimeraz Zincir Tepkimesi (PZT) ile araştırılmıştır. blaCTX-M pozitif izolatlar arasından seçilen 21 suşta CTX-M enziminin tipi dizi analizi ile belirlenmiştir. CTX-M üreten bakterilerin klonal yakınlıkları Enterobacterial Repetitive Intergenic Consensus ?PZT (ERIC PZT) yöntemiyle saptanmış, blaCTX-M'in geçişinden sorumlu elemanın özelliklerini anlamak için, konjugasyon ve plazmid ekstraksiyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular ve Sonuç: İncelenen izolatlarda sırasıyla blaCTX-M, blaTEM ve blaSHV saptanma oranları %75.7, %81.4 ve % 91.4'tür. Türlere göre dağılıma bakıldığında E.coli izolatlarının %77.4'ü K.pneumoniae izolatlarının %83.3'ü, K.ornitholytica izolatlarının %100'ü E. aerogenes izolatlarının %50'si, E.cloacae izolatlarının %50'si ile çalışmaya alınan tek S.sonnei izolatı CTX-M üretmektedir. P.mirabilis izolatlarında CTX-M saptanmamıştır. Dağılım merkezlere gore farklı olmakla birlikte CTX-M tipi enzim prevalansının % 50 (Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi)-%100 (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi) arasında değiştiği izlenmiştir. ERIC-PZT ile klonal ilişki değerlendirildiğinde merkezlerde ikili ve üçlü kümeleşmeler bulunmakla birlikte genel olarak farklı merkezlerden izole edilen suşlar arasında klonal bir yayılım saptanmamıştır. Transkonjugasyon ve plazmid ekstraksiyon deneyleri ile blaCTX-M, aktarımın 46-85 kb büyüklüğündeki plazmidlerle olduğu görülmüştür. Yapılan dizi analizi çalışması sonucunda tüm merkezlerde CTX-M-3 varlığı saptanmıştır. Sonuç olarak CTX-M tipi genişlemiş spektrumlu beta-laktamazlar ülkemizde özellikle K.pneumoniae ve E.coli suşlarında yaygın olarak bulunmaktadır. Farklı merkezler arasında ortak bir klonun yayılımı söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
Objectives: To investigate the prevalance, of CTX-M type beta-lactamases and properties of the genetic elements responsible for the spread of these among the members of Enterobacteriaceae family which are extended spectrum beta-lactamase positive and isolated from seven different hospitals between November 2002-July 2003. Clonal relationship between CTX-M producers was also evaluated. Methods: In this study blaCTX-M presence was sought by PCR in 70 isolates which are third-generation cephalosporin resistant and members of Enterobacteriacea family. Ten isolates per center were chosen randomly. Thirty two of these isolates were Esherichia coli, 24 were Klebsiella pneumoniae, three were Klebsiella ornitholytica, four were Enterobacter .cloacae, four were Enterobacter aerogenes, two were Proteus .mirabilis and one was Shigella sonnei. blaTEM ve blaSHV presence was also sought by PCR. Direct sequencing of CTX-M positive PCR-products was performed on both strands and CTX-M enzyme type was determined. Clonal relationship of CTX-M producers was investigated by ERIC-PCR. Genetic location of blaCTX-M was investigated by conjugation and plazmid extraction experiments. Results and Conclusion: blaCTX-M, blaTEM and blaSHV production rates were 75.7%, 81.4 %and 91.4%, respectively; among the study isolates species distribution of CTX-M producers was 77.4 % in E.coli, 83.3 % in K.pneumoniae, 50 % in E. aeogenes and E.cloacae isolates. The single S.sonnei isolate was also CTX-M positive. CTX-M prevalence varied between 50% (Uludağ University School of Medicine) to 100% (Hacettepe University School of Medicine) among centers. ERIC-PCR results revealed no clonal relationship between the isolates from different centers although there were clusters of two or three strains among isolates of a single center. Conjugation and plazmid analysis revealed that plazmids which had a molecular size of 46-85 kb were responsible from the transfer of blaCTX-M. Sequence analysis has shown that all of the CTX-M positive isolates included in this study produced CTX-M-3. As a result prevalance CTX-M type extended spectrum beta-lactamases is high among E.coli and K.pneumoniae isolates in our country. According to ERIC-PCR results however clonal dissemination of existence of an outbreak of CTX-M beta-lactamase producers between different centers is not considered.