Fizik tedavi polikliniğine kas iskelet sistemi ağrısı ile başvuran hastalarda nöropatik ağrı sıklığı
The neuropathic pain prevalence in patients applyed to the physical therapy clinic with musculoskeletal pain
- Tez No: 388491
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÇUBUKÇU FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ağrı tüm toplumlarda önemli derecede iş gücü kaybına ve özürlülüğe sebep olmaktadır. Günlük pratikte kas iskelet sistemi hastalıklarından kaynaklanan ağrı şikâyeti olan hastalarla sıkça karşılaşmaktayız. Ağrı, oluşum mekanizmalarına göre nosiseptif, nöropatik veya mixt tipte olabilmektedir. Ülkemizde nöropatik ağrı insidansı ve prevalansı veri yetersizliği nedeniyle tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda kas iskelet sisteminden kaynaklanan ağrı şikayeti ile polikliniğe başvuran hastalarda nöropatik ağrı sıklığının saptanması amaçlandı. Çalışmaya kas iskelet sisteminden kaynaklanan ağrısı olan 451 hasta alındı. Tüm hastaların ayrıntılı anamnezi alındı, genel fizik muayeneleri, kas iskelet sistemi muayenesi, nörolojik muayenesi ve ağrı sorgulaması yapıldı. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, meslek (çalışıp çalışmadığı) gibi demografik özellikleri kaydedildi. Hastaların özgeçmiş bilgileri sorgulandı. Nöropatik ağrı varlığını belirlemek için tüm hastalara S-LANSS skalası ve DN4 skalası uygulandı. Çalışmamızda nöropatik ağrı DN4 skalasına göre %20.8, S-LANSS skalasına göre %18,8 oranında saptandı. Nöropatik ağrı sıklığının yaşla birlikte arttığı, kadınlarda, evli veya dul kişilerde ve çalışan hastalarda daha fazla olduğu saptandı. Ancak nöropatik ağrısı olan ve olmayan hastalar arasında yaş, cinsiyet ve meslek özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hastaların özgeçmiş sorgulaması sonucunda diyabeti olan hastalar, daha önce bel cerrahisi geçiren hastalar ve tuzak nöropatisi olan hastalarda nöropatik ağrı sıklığı istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha fazla saptandı. Fibromyaljinin ise S-LANSS skalasına göre nöropatik ağrısı olan hastalarda istatistiksel açıdan anlamlı farka neden olduğu saptandı. Sonuç olarak kas iskelet sistemi ağrısı olan hastalarda nosiseptif ağrının dışında nöropatik ağrının da önemli bir yeri vardır. Ağrı şikayeti olan hastalarda nöropatik ağrı skalaları nöropatik ağrı karakterini belirlemede yardımcı olabilir. Hastalara bu skalaların uygulanmasının yanında, ayrıntılı fizik muayene, kas iskelet sistemi muayenesi ve nörolojik muayene yapılması ve hastalarda nöropatik ağrıya sebep olabilecek olası sistemik hastalıkların sorgulanması gerekliliği önemlidir
Özet (Çeviri)
Pain may cause significant loss of labor and disabilities in all societies. In daily practice, we frequently encounter patients with complaints of pain caused by musculoskeletal disorders. According to mechanism of formation, the pain may be considered under nociceptive, neuropathic and mixed type. The neuropathic pain incidence prevalence ratio in our country can not be known exactly due to lack of data. In our study, we have aimed to determine the prevalence of neuropathic pain in patients applied to the clinic with musculoskeletal pain complaints. 451 patients with musculoskeletal pain were included to the study. The detailed anamnesis were taken for each patient, general physical examination, musculoskeletal system examination, neurological examination were conducted and medical pain history of all patients were taken. The demographic features of the all patients were recorded, such as their age, gender, occupational status (whether they are currently working or not). Background information of the patients were examined. In order to determine the neuropathic pain presence, all patients were underwent S-LANSS scale and DN4 scales. In our study, the neuropathic pain was detected as 20.8% in terms of DN4 scale, and it was detected as 18.8% for S-LANSS scale. It was determined that the neuropathic pain prevalence increases as the age goes older, it is also determined to be seen much common on women, However, there weren't any statistically significant difference found among the patients with neuropathic pain or the patients without neuropathic pain in terms of age, gender and occupational status. As a result of the medical histories taken from the patients, we have determined that the neuropathic pain prevalence is found to be statistically significant for the patients having lumbar surgery and entrapment neuropathy history in the past. And fibromyalgia is found to cause a significant statistical difference for the patients who has neuropathic pain in accordance with S-LANSS scale. Consequently, for the patients with the musculoskeletal pain, the neuropathic pain takes also a prominent place besides nociceptive pain they suffer. For the patients suffering from the pain, the neuropathic pain scales may be helpful in determining the character of neuropathic pain. Besides the implementation of this scale for patients, it is also important to run detailed physical examination, musculoskeletal systemic examination and neurological examination, plus it is also quite necessary to question possible systemic diseases that may cause neuropathic pain in patients