Metabolik sendrom hastalarında leptin, adiponektin ve okside ldl düzeyleri ile paraoksonaz aktivitesi ve fenotipi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Leptin, adiponectin, oxidized ldl levels and paraoxonase activity and paraoxonase phenotype in metabolic syndrome
  1. Tez No: 195346
  2. Yazar: AHMET SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Metabolik sendrom (MS) insülin direnci, bozulmus glukoz intoleransı, abdominal obezite, hipertansiyon ve dislipidemi ile karakterize, kardiyovasküler hastalık (KVH) riskinin arttığı bir durumdur. Abdominal obezitenin artması sonucu yağ dokudan salınan leptin ve adiponektin gibi adipositokinlerin düzeylerindeki değisimler sendromun patogenezinde ve KVH olusum sürecinde rol oynamaktadırlar. LDL oksidasyonu aterosklerotik plak olusumunda önemli bir rol oynar. Gelisen oksidatif hasardan korunmada paraoksonaz (PON1) içeren HDL önemlidir. PON1 enzimi RR fenotipine sahip bireylerde aterosklerotik kalp hastalığı gelisim potansiyelinin yüksek olduğu vurgulanmaktadır. MS'da artmıs aterosklerotik kalp hastalığı riski ile PON1 fenotipi arasındaki iliski net değildir. Çalısmamızda MS'da adipositokinler ve okside LDL (ox-LDL) ile PON1 enzim aktivitesi ve fenotiplerinin arastırılması amaçlanmıstır. Çalısmamızda 52 kontrol ve 67 metabolik sendrom hastasının leptin, adiponektin, ox- LDL, PON1 ve arilesteraz (ARE) enzim aktivitesi ölçümleri yapıldı. PON1 fenotipi ile biyokimyasal parametreler ve HOMA indeksi arasındaki iliski arastırıldı. MS hastalarında, kontrol grubuna kıyasla HOMA indeksi (p=0,000) ve leptin düzeyleri (p=0,000) belirgin olarak yüksek, adiponektin düzeyleri (p=0,001) ise düsük saptandı. Okside LDL düzeyi, PON1 ve ARE enzim aktivitesi ve PON fenotipi açısından iki grup arasında farklılık izlenmedi. Her iki grupta da leptin düzeyleri ile bel çevresi arasında pozitif yönde iyi derecede, HOMA indeksi ile pozitif yönde orta derecede korelasyon tespit edildi. Sonuç olarak; MS'da adipositokinler özellikle artmıs abdominal obezite ile iliskilidir. MS'da düzeyleri değisen leptin ve adiponektin ile okside LDL, PON1 enzim aktivitesi ve fenotipi arasında iliski bulunmamaktadır. PON1 aktivitesi MS hastaları ve kontrol grubunda benzerdi. Bunun sebebi PON1 enzim aktivitesi için kisiler arası varyasyonun yüksekliği olabilir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MS) is a comorbidity of insulin resistance, impaired glucose tolerans, abdominal obesity, hypertension and dyslipidemia and associated with increased risk of cardiovascular disease (CVD). The secretion of leptin and adiponectin from the increased abdominal fat tissue play a key role in the etiopathogenesis of the syndrome. LDL oxidation is an important factor in the plague formation in the vessel wall. HDL particles which contain paraoxonase (PON1) are important in the protection of LDL from oxidation. Although there are studies indicating that the RR phenotype of PON1 enzyme is more prone to early atherosclerosis the relationship between increased CVD risk and PON phenotype is still obscure. The aim of the present study was to investigate the changes in adipocytokine, oxidized LDL (ox-LDL) levels, PON1 activity and PON phenotypes in MS. The study group consisted of 52 controls and 67 patients with MS leptin, adiponectin, ox-LDL levels, PON1 and arylesterase (ARE) activities were measured and the correlation between PON1 activity and biochemical parameters, HOMA index was evaluated. In the MS group HOMA index (p=0,000), leptin (p=0,000) levels were high and the adiponectin levels (p=0,001) were low. There was no difference in ox-LDL, PON1, ARE activities and PON1 phenotypes. In both of the groups there was a good correlation between leptin levels and waist circumference, HOMA index. In conclusion, adipocytokines are especially related to abdominal obesity in MS. Although the leptin and adiponectin levels are affected in MS this is not correlated to ox- LDL, PON1 and PON phenotypes. PON1 activity was similar in MS group and the controls. This may be related to the wide inter-individual variance of PON1 activity.