Transarteryel embolizasyonda kullanılan embolik ajanların etkinliklerinin tavşan böbrek modelinde anjiyografik ve histopatolojik olarak karşılaştırılması
Angiographic and histopathologic comparison of the embolic agents used in the transarterial embolization in a rabbit kidney model
  1. Tez No: 195347
  2. Yazar: ÇAĞIN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. YİĞİT GÖKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ Çalışmada polivinil alkol partikülleri (PVA), PVA mikroküreleri (PVAS), kollajen kaplı tris akril jelatin mikroküreleri (Embosphere®,EM) ve genişleyebilir tris akril jelatin mikrokürelerin (Quadrasphere®,QS) embolik etkinlikleri tavşan böbrek modelinde karşılaştırılmıştır. YÖNTEM 16 adet Yeni Zelanda suşu tavşan, her bir embolik ajan grubu için 4 tavşan olacak şekilde gruplandırıldı. PVA (150-250?m), PVAS (150-300?m), EM (100-300?m) ve QS (50-100?m) ile sağ renal arter düzeyinden perkütan transarteryel embolizasyon gerçekleştirildi. İşlemden iki hafta sonra rekanalizasyon ve enfarkt açısından anjiyografik kontroller yapıldıktan sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Böbrek çıkarıldıktan sonra patolojik spesimenler, embolizasyon düzeyleri, damar duvar hasarı, ekstravazasyon, perivasküler inflamasyon ve yeni kapiller oluşumu açısından değerlendirildi ve enfarkt hacimleri karşılaştırıldı. BULGULAR PVA partikülleri proksimalde toplanırken diğer ajanların daha distale ulaşabildiği görüldü. Ekstravazasyon, PVA grubunda %50, PVAS grubunda %25, QS grubunda ise %75 oranında saptanırken EM ile embolize edilen böbreklerde ekstravazasyon gözlenmedi. En yoğun perivasküler inflamasyon Quadrasphere grubunda izlendi. İnfarkt hacmi açısından tüm ajanlar birbirleriyle karşılaştırıldığında QS'in diğer ajanlara göre statiksel olarak anlamlı oranda daha az enfarkta yol açtığı saptandı. En geniş enfarkt alanı ise Embosphere ile embolize edilen böbreklerde görüldü. Kontrol anjiyografilerde QS ve PVAS grubunun tümünde renal arterde rekanalizasyon saptanırken diğer iki grupta rekanalizasyon görülmedi. SONUÇ Quadrasphere, tavşan böbrek modelinde diğer ajanlara göre daha az alanda enfarkta yol açmaktadır. En etkin embolizasyon yaratan ajanın ise Embosphere olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM OF THE STUDY In this study, we compared the embolic efficiencies of polyvinyl particles (PVA), PVA microspheres (PVAS), collagen coated tris-acryl gelatin microspheres (Embosphere®, EM) and expanding tris-acryl gelatin microspheres (Quadrasphere®,QS) in a rabbit kidney model. METHOD 16 New Zealand rabbits were divided into four groups composed of four rabbits for each embolic agent. Right renal artery was embolized by using PVA (150-250?m), PVAS (150-300?m), EM (100-300?m) and QS (50-100?m). Two weeks after the embolizations, angiographic controls were done to evaluate the recanalization and infarct and then animals were sacrified. Pathologic specimens from harvested right kidneys were evaluated for the embolization level, vessel wall injury, extravasation, perivascular inflammation and neocapillarisation and infarct volumes were compared for every embolic agent. RESULTS While PVA particles were aggregating in the proximal levels microspheres tend to reach to more distal levels. Ekstravazation was seen in 50% of the PVA group, 25% of the PVAS group and 75% of the QS group but there was no extravasation within the kidneys embolized with EM. Highest degree of perivascular inflammation was found in the Quadrasphere® group. When we compared the embolic agents regarding on the infarct volumes we found out that Quadrasphere® resulted statistically less infarct than the other embolic agents. Largest infarct volumes were detected in the kidneys embolized with Embosphere®. Control angiographies showed recanalizations in all the kidneys of QS and PVAS groups while no recanalization was seen in the other two groups. CONCLUSION Quadrasphere® is less efficient regarding the volume of infarct when compared with the other embolic agents in the rabbit kidney model. Most efficient embolization was seen in the kidneys embolized with Embosphere®.