Kıvırcık koyunlarda stereolojik metodla cranial volüm hesaplanması ve bunun kafatası parametreleriyle arasındaki korrelasyonu
Cranial volum estimation by stereological metod in kivircik sheep and their correlations between skull parameters
- Tez No: 195378
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ALPAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada toplam 40 adet Kıvırcık koyunun (20 erkek, 20 dişi) kafatası kullanıldı. Bu amaçla kafataslarından 4 adet morfometrik (Canlı, Karkas, kafa ve kafatası ağırlıkları) ve 23 craniometrik ölçüm alındı. Kafataslarından yapılan stereolojik kesitler kullanılarak nokta sayım tekniği ile cranial volüm hesaplanması yapıldı. Kıvırcık ırkı koyunlarda, cranial volüm dişiler için 133,89 ± 10,815 cm3, erkekler için ise 136,10 ± 17,281 cm3 olarak tespit edildi. Uygulanan stereolojik nokta sayım tekniği ile %1'den daha küçük bir hata katsayısı ile hesaplandı. Elde edilen tüm veriler, seksüel dimorfism açısından değerlendirildi. Morfometrik verilerin hem dişi hem de erkek koyunlar arasındaki farkın istatistiki olarak önem taşıdığı gözlenirken, cranial volüm değerleri arasındaki farkın önemli olmadığı belirlendi. Çalışmamızda indeksler, farklı yazarların indeks hesaplamalarıyla karşılaştırılmasını yapabilmek ve cranial morfolojideki değişimleri daha ayrıntılı gözlemleyebilmek için altı farklı şekilde hesaplandı.
Özet (Çeviri)
We used 40 Kıvırcık breed sheep (20 male, 20 female) skulls in this study. We took 4 morphometrics (live, carcas, head and skull weights) and 23 craniometrics measurements from the skulls. Cranial volume estimation, using point counting technique on the stereological crosssections from the skulls, has been made. In Kıvırcık breed sheep, we determined that cranial volume is 133,89 ± 10,815 cm3 for females and 136,10 ± 17,281 cm3 for males. The estimation using the stereological point counting technique gave us less than 1% coefficiency of error. All the data were evaluated for sexual dimorphism. We observed that according to morfphometrics data the difference between males and females was statistically significant. But the difference among cranial volume values was not significant. To observe the differences in cranial morphology with more details and to be able to make comparisons in indices estimations made by different authors, we estimated our indices 6 different ways in this study.