Over kanserli hastalarda mthfr polimorfizmi, folat, homosistein düzeyleri ve apoptoza eğilimleri
MTHFR polymorphism and folate, homocysteine levels in patients with ovarian cancer and susceptibility to apoptosis
- Tez No: 195379
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Obstetrics and Gynecology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
MTHFR, 5,10-metilentetrahidrofolatın 5-metiltetrahidrofolata redüksiyonunu katalizler. Bu ürün homosisteinden metiyonin sentezinde metil vericisidir. 5-metiltetrahidrofolat, plazma folatının primer formudur. MTHFR folat metabolizması, DNA sentezi ve tamirinde çok önemli bir role sahiptir. MTHFR C677T varyantında, alanin yerine valin kodlanır. MTHFR enziminin aktivitesindeki azalma homosisteinden metiyonine remetilasyonun azalmasına ve hiperhomosisteinemiye yolaçar, plazma folat düzeyi düşer. MTHFR C677T genotipiyle bağlantılı olarak plazma homosistein düzeyi intraselüler folat düzeyi hakkında belirteç görevi görür. Gen polimorfizmine bağlı olarak gelişen hiperhomosisteinemiyle beraber düşük folat tablosunun karsinogenezle ilişkili olabileceği bildirilmiştir. Kontrol ve hastalardaki C677T polimorfizmi belirlenerek, MTHFR metabolizmasında rol oynayan homosistein, folat ve vitamin B12 düzeylerinin incelenmesi ve Comet deneyi aracılığıyla çeşitli evrelerdeki over kanserli hastalarda meydana gelen DNA hasarını göstererek, hastalığın oluşum mekanizmasının aydınlatılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktayız. Çalışmamıza 50 over kanserli hasta ve 54 sağlıklı birey dahil edildi. MTHFR C677T polimorfizmini belirlemek için genomik DNA izolasyonu yapılarak, MTHFR geni PZR yöntemiyle çoğaltıldı ve agaroz jel elektroforeziyle mutasyonlu bölgeler saptandı. Homosistein düzeyi ELISA, folat ve vitamin B12 düzeyleri de kemilüminesans yöntemleriyle belirlendi. Over kanserli hastaların lenfositlerinde meydana gelen DNA kırıkları Comet deneyi aracılığıyla gösterildi. Sonuç olarak çalışmamızda MTHFR C677T polimorfizmi ile over kanseri arasında bir ilişki bulunamadı. Hasta ve kontrol grubunun homosistein, folat, vitamin B12 düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel bir anlamlılık tespit edilemedi. Bu durumun hasta sayımızın az olmasından, yaşam şartlarının iyileşmesine bağlı olarak besinlerle yeterli miktarda folat ve vitamin B12 alımından kaynaklanabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamızda over kanserli hastalarda apoptoza eğilimi incelemek amacıyla yapılan Comet deneyi sonuçlarına göre, tümörlerin grade'leri arttıkça DNA fragmentasyonunun da arttığı belirlendi. DNA kırıklarının oluşması, DNA metilasyonunda bir bozukluk olduğunu düşündürmektedir. MTHFR C677T polimorfizmi ile over kanseri arasında bir yargıya varabilmek için daha büyük serilerle çalışma yapılması gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
MTHFR catalyses the reduction of 5,10-methylenetetrahydrofolate to 5- methyltetrahydrofolate. This product is responsible of methyl donation in the synthesis of methionine from homocysteine. 5-methyltetrahydrofolate is the primary form of plasma folate. MTHFR folate metabolism has a very important role in DNA synthesis and repair. Reduction in the activity of MTHFR enzyme causes hyperhomocysteinemia and a reduction in remethylation of methionine from homocysteine, resulting a decrease in the plasma folate levels. Plasma homocysteine level has an indicator role in intracellular folate level related to MTHFR C677T genotype. It has been suggested that, hyperhomocysteinemia due to gene polymorphism together with low levels of folate might be related to cancerogenesis. In this study, our aim was to determine C677T polymorphism; homocysteine, folate and vitamin B12 levels in MTHFR metabolism and to show DNA damage by Comet assay in patients with ovarian cancer in different grades and to show the reasons of disease pathogenesis. 50 patients with ovarian cancer and 54 healthy controls were involved in the study. Genomic DNA was isolated from peripheral blood to determine the C677T polymorphism, the DNA was amplified by PCR and the products were visualized under UV light after running on agarose gel electrophoresis. Homocysteine, vitamin B12 and folate levels were determined by ELISA and chemiluminesence methods, respectively. DNA fragmentation in patients with ovarian cancer was shown by Comet assay. As a result, we did?nt find any relationship between the C677T polymorphism and ovarian cancer. There was no statistical difference between homocysteine, folate, vitamin B12 in patient and control groups. This might be because of inadequete patient number or sufficent levels of folate and vitamin B12 intake due to better life conditions. We found that, DNA fragmentation increased due to increasing grades of patients with ovarian cancer. DNA fragmentation might be a possible consequence of DNA methylation deficiency. More studies have to be made for reaching a final verdict for the relationship between the MTHFR C677T polymorphism and ovarian cancer.