Çevresel östrojenlerin erkek kanatlı hayvanların genital organları üzerine etkisi
Effects of environmental estrogens on reproductive organs of the male fowl
  1. Tez No: 195377
  2. Yazar: OSMAN BURAK ESENER
  3. Danışmanlar: PROF. H. HAKAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Medical Biology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çevresel kimyasalların östrojenik etkileri birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu kimyasallardan birisi olan ve üzerinde yaygın olarak çalışılan Bisfenol-A (BPA) nın memelilerde ve kanatlılarda erkek genital sistemi üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Horoz ve bıldırcınlarda in ovo yüksek doz BPA uygulamasının sol testisin ovotestise dönüşmesine neden olduğu bildirilmiştir. Ancak oluşan bu ovotestis hali ergenliğe kadar varlığını sürdürememektedir ve olgun hayvanların testislerinde belirgin morfolojik değişimlere neden olmamaktadır. İn ovo BPA enjeksiyonunun testis üzerine histomorfometrik etkilerine yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada in ovo düşük ve yüksek doz BPA uygulamasının çıkım sonrası testisteki histomorfometrik etkilerinin incelemesi amaçlanmıştır. Çalışmada aynı zamanda karşılaştırma yapabilmek amacıyla etkileri iyi bilinen bir sentetik östrojen olan Dietilstilbestrol da çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda düşük doz BPA nın memelilerdekine benzer şekilde kanatlılarda da olumsuz etkisinin olmadığını, aksine germ hücre çoğalmasında artışa neden olduğu saptanmıştır. Ancak doz artışıyla birlikte testiste tubulus seminiferuslar için olumsuz etkiler ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak düşük dozda BPA uygulaması horoz testislerinde germ hücrelerinin hacim artışını sağlamıştır. Fakat doz yükseldikçe düşük dozda izlenen bu olumlu etki ortadan kalkmış, tubulus seminiferusların dolayısıyla Sertoli hücrelerinin gelişimini olumsuz yönde etkilemiş ve ovotestis oluşumu şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
The estrogenic effects of environmental contaminants have been extensively investigated. One of the widely studied of these, Bisphenol-A (BPA), has adverse effects on the male reproductive tract in mammals and birds. In ovo administration of BPA at high dose has been reported to cause the left gonad to form an ovotestis in fowl and quail. However, this induced ovotestis does not persist until adulthood and does not result in any obvious morphological changes in adult testis. There are no studies on morphometric effects of in ova administration of BPA on testis. Therefore the aim present study was to investigate the morphometric effects of in ova administration low and high dose of BPA on hatched testis. For comparative purposes, well characterized synthetic estrogen DES was also examined. Our result indicates that low dose BPA has not negative effect on the contrary it was at least increased germ cells proliferation in avian similar to mammals counterpart. However as dose was titrated upward negative effect being emerge on the seminiferous tubule of testis.