İnflamatuar bağırsak hastalığının hücresel ve hümoral immünite yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of relationship inflammatory bowel diseases with cellular and humoral immunity
  1. Tez No: 195381
  2. Yazar: PINAR GÜZELAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BADUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Gastroenteroloji, Allergy and Immunology, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalısmamızda, gastrointestinal sistemin kronik inflamasyonlu hastalıkları olan Crohn hastalıgı (CH) ve ülseratif kolit (ÜK)'in hücresel ve hümoral immünitesi degerlendirilmis, bu hastalıkların tanısında, kolonoskopinin yerine CH'da ASCA ve eksokrin pankreas, ÜK'de p-ANCA ve intestinal goblet hücre antikoru gibi serolojik testlerin kullanılabilirligi incelenmistir. Bu amaçla gastroenteroloji endoskopi laboratuarına basvuran 11'i CH, 17'si ÜK ve 11'i kontrol (BH'lıgı olmayan fakat kolonoskopi yapılması gereken) olmak üzere toplam 39 hastadan kan ve doku örnekleri alınmıstır. Hümoral immünitenin degerlendirilmesi için, periferal-anti nötrofil sitoplazmik antikor, anti endomisyum, anti retikülin, pankreatik antikor, intestinal goblet hücre antikoru testleri için indirekt immünfloresan yöntemi, anti gliadin IgA/IgG, ASCA IgA/IgG, anti doku transglutaminaz IgA/IgG testleri için ELISA yöntemi kullanılmıstır. ASCA IgA/IgG antikorları için ise ELISA ve immünfloresan yöntemleri birlikte kullanılmıs ve bu testlerin duyarlık ve özgüllükleri karsılastırılmıstır. Periferik kan ve bagırsak dokusunda infiltre olmus lenfositler hücresel immünite yönünden flow sitometri yöntemi ile degerlendirilmistir. CH'da ASCA %81,8 (p=0,003), ÜK'de %58,8 (p=0,001) istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. CH'da 1 hastada p-ANCA, ÜK'de 4 hastada ASCA pozitif bulunmustur. PAB ve GHA sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlılık gözlenmemistir. Bu durumun hasta sayısının az olmasıyla iliskili oldugu düsünülmüstür. Kontrol ve hasta grubunda Çölyak hastalıgının tanısında kullanılan anti-gliadin IgA/IgG, anti-retikülin ve anti-endomisyum IgA negatif bulunmustur. Anti doku transglutaminaz IgA ÜK'de %35,3 (p=0,033) istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. ASCA IgA/IgG antikorları ELISA ve immünfloresan yöntemiyle karsılastırıldıgında ASCA IgA için özgüllük %96,6, duyarlık %44,4, ppV %71,4; ASCA IgG için ise özgüllük %93,1, duyarlık %50, ppV %71,4 olarak bulunmustur. Periferik kan lenfositlerinde CD19 ve CD40, ÜK ve kontrol grubunda karsılastırıldıgında sırasıyla 5,12±9,77; 12,0±6,39 (p=0,001), 6,29±3,57; 12,73±5,16 (p=0,0001) istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. CD8+CD57+'ligi CH ve ÜK karsılastırıldıgında sırasıyla 11,09±7,99; 21,11±8,98 (p=0,01) istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. nfiltre olmus lenfositlerde ise CD11b ve CD5 ÜK ve CH'da karsılastırıldıgında ise sırasıyla 32,24±30,55; 61,73±31,39 (p=0,016), 32,06±20,42; 11,0±12,17 (p=0,001). HLA-DR ÜK ve kontrol grubu karsılastırıldıgında 14,71±9,89; 4,82±4,73 (p=0,004) istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. TCR CH ve kontrol grubu karsılastırıldıgında 8,09±6,77; 24,36±22,38 (p=0,015), ÜK ve kontrol grubu karsılastırıldıgında 7,47±5,09; 24,36±22,38 (p=0,005) istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. Ayrıca CD5+CD19+'ligi Student T testi ile degerlendirildiginde ÜK ve CH'da 5,23±3,05 ve 2,90±2,35 (p=0,042), ÜK ve kontrol grubu karsılastırıldıgında 5,23±3,05 ve 2,90±2,38 (p=0,042) olarak anlamlı bulunmustur. infiltre lenfositlerde CD5+CD19+ 'ligi ÜK, CH ve kontrol grubunda ANCA'sı (+) olanlar ve anca'sı (-) olanlarla karsılastırıldıgında sırasıyla 6,54±2,34; 2,89±2,39 (p=0,000) istatistiksel olarakanlamlı bulunmustur. Günümüzde BH tanısını koyduracak, CH ve ÜK'i kesin olarak birbirinden ayrımını saglayacak altın standart test yoktur. Gastrointestinal dokudaki BH ile benzer klinik tablolar olusturan baska hastalıklardan (infeksiyöz, iskemik, neoplastik) dolayı tanı gecikebilmektedir. Bu testlerin endoskopik ve histolojik bulgulara yardımcı olarak tanıyı kolaylastırabilecegi düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study was evaluated cellular and humoral immunity of Crohn?s disease (CD) and ulcerative colitis (UC), which are chronic inflammatory diseases of gastrointestinal tract and beside colonoscopy the availability ratio of serological tests, which are like ASCA and exocrine pancreas in CD and p-ANCA and intestinal goblet cell antibody in UC was studied. For this aim blood and tissue samples were taken from 39 patients, who applied to gastrointestinal endoscopy laboratory. 11 patients were CD, 17 patients UC and 11 patients control group (they had no inflammatory bowel diseases but they had to be made colonoscopy). For the evaluation of humoral immunity p-ANCA, anti endomysial, anti reticulin, pancreatic antibody (PAB) were used, for the tests of intestinal goblet cell antibody (IGCA) indirect immunofluorescent method was used, for the tests of anti gliadin IgA/IgG and anti tissue transglutaminase IgA/IgG ELISA method was used. ELISA and immunofluorescent methods were used together for the antibody of ASCA IgA/IgG and the sensitivity and specificity of these methods were compared. Of cellular immunity?s aspect lymphocytes, which were in peripheral blood and infiltrated in intestinal tissue were evaluated by flowcytometry. ASCA was 81.8% (p=0.003) in CD and 58.8% (p=0.001) in UC, these results were found statistically significant. p-ANCA was positive in 1 patient of CD, ASCA was positive in 4 patiens of UC. Statistical significant results weren?t observed in PAB and IGCA. This result was thought to be caused by not enough number of patients. Anti-gliadin IgA/IgG, anti-reticulin and anti-endomysial, which are used in the diagnosis of coeliac disease, were found negative in control and patient group. Anti tissue transglutaminase IgA was 35.3% (p=0.033) in UC, this result was found statistically significant. ASCA IgA/IgG antibodies were compared to ELISA and immunofluorescent methods. And sensitivity 44.4%, specificity 96.6%, ppV 80% were found for ASCA IgA. Sensitivity 50%, specificity 93.1%, ppV 71.4% were found for ASCA IgG. As CD19 and CD40 in peripheral blood lymphocytes were compared in UC and in control group 5.12±9.77, 12.0±6.39 (p=0.001), 6.29±3.57, 12.73±5.16 (p=0,0001) were found respectively and also statistically significant. As CD8 + CD57 + was compared in CD and UC 11.09±7.99, 21.11±8.98 (p=0,01) were found respectively and also statistically significant. As CD11b and CD5 in infiltrated lymphocytes were compared in UC and in control group 32.24±30.55, 61.73±31.39 (p=0,016), 32.06±20.42, 11.0±12.17 (p=0,001) were found respectively. As HLA-DR was compared in UC and in control group 14.71±9.89, 4.82±4.73 (p=0,004) were found statistically significant. As TCR was compared in CD and in control group, and in UC and in control group, 8.09±6.77, 24.36±22.38 (p=0.015), 7.47±5.09, 24.36±22.38 (p=0.005) were found respectively and statistically significant. Further, as CD5 + CD19 + was compared in UC and in CD, in UC and in control group, 5.26±3.05, 2.90±2.35 (p=0.042), 7.47±5.09, 24.36±22.38 (p=0.005) were found respectively and statistically significant. As CD5 + CD19 + in infiltrated lymphocytes were compared in UC, in CD and in control group that are ANCA(+) and ANCA(-), 6.54±2.34, 2.89±2.39 (p= 0.000) were found respectively and statistically significant. There is no golden standard test for diagnosis of inflammatory bowel disease, for separation CD from UC definitively. Some diseases (infectious, ischemic, neoplastic) may have the same clinical symptoms like inflammatory bowel disease and that can cause delay in diagnosis. It is thought that these tests may help in diagnosis beside endoscopic and histological findings.