Zirkonya altyapılı restorasyonların dişe bağlantı özelliklerinin incelenmesi
Zirconia-dentin shear bond strength
  1. Tez No: 195382
  2. Yazar: RİFKA RUBİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM PAMUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Diş hekimliğinde estetiğe olan ilginin artmasıyla tam seramik restorasyonların kullanımı yaygınlaşmıştır. Geleneksel seramiklerin çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dirençli olmaması zirkonya seramiğe olan ilgiyi arttırmıştır. Zirkonya cam fazı içermediği için HF (hidroflorik asit) ile dağlanamaz ve reçine simanların kullanımı ile istenilen seramik-dentin bağlantı direnci elde edilemez. Çalışmamızda, çeşitli yüzey uygulamaları yapılmış zirkonya ile dentin arasındaki makaslama kuvvetleri incelenmiştir. Çalışmamızda üretici firmanın önerileri doğrultusunda, çapı 4mm, yüksekliği 3mm olan 105 zirkonya seramik (Cercon; Dentsply, Germany) örnek rastgele 7 gruba (n=15) ayrıldı. Bu örnekler 320,400,1200 grenlik silikon karbid kağıt kullanılarak aşındırıldı. Hazırlanan örnek grupları aşağıdaki şekilde ayrıldı: Grup 1'in yüzeyi 50 ?m'luk Al2O3 kumu ile kumlandı. Grup 2'nin yüzeyi 110 ?m'luk Al2O3 kumu ile kumlandı. Grup 3'ün yüzeyi 50 ?m'luk Al2O3 kumu ile kumlandı ve yüzeye silan uygulandı. Grup 4'ün yüzeyi 110 ?m'luk Al2O3 kumu ile kumlandı ve yüzeye silan uygulandı. Grup 5'e 30 ?m'luk SiOx (CoJet, 3M ESPE) kumu ile silika kaplanıp silan uygulandı. Grup 6'ya sadece silan uygulandı. Grup 7 kontrol grubu olarak seçildi ve hiçbir yüzey uygulaması yapılmadı. Tüm örnekler MDP (10-metakriloyoksidesil dihidrojen fosfat) içeren reçine simanı (Panavia F 2.0) ile simante edildi ve üniversal test cihazına bağlanarak (1mm/dak) makaslama kuvveti testi yapıldı. Alınan sonuçların değerlendirilmesi için tek yönlü varyans analizi (SPSS 11) kullanıldı (?=0.05, ß=0.02). ?nlamlılık gösteren gruplar arasında Post Hoc testi uygulandı. Bu gruplar kendi aralarında tek-yönlü varyans analizi ile karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu (p0.05). Yapılan yüzey uygulamaları karşılaştırıldığında, en yüksek seramik-diş bağlantısı kumlama sonrası silan uygulaması yapıldığında elde edildi. Bu da göstermektedir ki MDP içeren reçine esaslı adeziv simanların kullanıldığı çalışmalarda zirkonya seramikdiş arayüz bağlantı kuvvetlerinin arttırılması için yüzey pürüzlendirmesi ile birlikte silan uygulaması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The popularity of all-ceramic dental restorations has increased in recent years because of their superior esthetic appearance. Due to their high fracture resistance, zirconia crowns and FPDs are recommended instead of conventional all-ceramic restorations. Etching surfaces of feldspathic ceramics using hydroflouric acid is an efficient surface conditioning method for bonding to resin composite. However, zirconia ceramics cannot be roughened by hydrofluoric acid etching and an adequate resin bond cannot be obtained. Therefore, special conditioning systems are indicated for these types of ceramics. This study evaluated the effect of different surface conditioning methods on the shear bond strength of MDP containing resin cement to a YTZP zirconia ceramic. In our study, 7 groups (n=15) of Cercon zirconia (r: 4mm, h: 3mm) were prepared according to the manufacturer?s instructions. All specimens were abraded using 320, 400, 1200 grit silicon carbide paper and randomly assigned to one of the surface treatments. These groups were as follows: Group 1) Airborne particle abrasion with 50 ?m Al2O3 particles. Group 2) Airborne particle abrasion with 110 ?m Al2O3 particles. Group 3) Airborne particle abrasion with 50 ?m Al2O3 particles and silan application. Group 4) Airborne particle abrasion with 110 ?m Al2O3 particles and silan application. Group 5) Silica coating with 30 ?m SiOx (CoJet, 3M ESPE) and silan application. Group 6) Only silan application. Group 7) Control group. All specimens were cemented with MDP resin cement (Panavia F 2.0). Shear bond strength tests were performed with a universal testing machine (cross-head speed 1mm/min). The mean bond strengths of the specimens of each group were statistically analyzed using 1-way analysis of varience (ANOVA) and Post Hoc tests to assess the significance of differences in shear bond strength between groups (?=0.05, ß=0.02). The bond strengths (mean +/- SD; MPa) were as follows: Group 3 (31,4447+5,18831MPa) and group 4 (32,6660+3,83024 MPa) and group 5 (27,6640+5,30105MPa) had higher shear bond strength results than group 6 (24,8333+2,81810MPa), group 2 (18,3947+4,38921MPa), group 1 (15,8087+2,82062MPa) and control group 7 (11,7073+1,49571MPa). Group 4 had the highest bond strength results.