Türkiye'de yasal ve etik boyutuyla organ nakli hakkında anket araştırması ve sonuçları
A questionaire research about organ transplantation with the legal and ethical aspects in turkey and its results
- Tez No: 195388
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANZADE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Yasadığımız çağda gelisen bilim ve teknoloji organ naklini mümkün kılmıstır. Son dönem organ hastalığı olanların hayatta kalmaları nakil yapımına bağlı olduğundan bu konudaki talep artmaktadır. Organ nakli konusu; ilkeli dağıtım, olgu seçimi, tıbbi sorunlar ve ekonomik kaynaklara özgü birçok etik ve hukuki tartısmalara yol açmaktadır. Öte yandan, konuyla ilgili 1979 yılından beri yürürlükte olan 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun'un yanı sıra 26.09.2004 tarihinde kabul edilip 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu'nda organ ve doku nakline iliskin suçlar belirlenmistir. Tezde, doğası gereği karmasık olan organ nakli konusu tıp etiğine dair genel sorunlarının yanı sıra Yeni Türk Ceza Kanunu'nda yer alan konu ile ilgili düzenlemeler, tıp etiği ilkeleri ve Avrupa Konseyi ?nsan Hakları ve Biyotıp Sözlesmesi ele alınmıs ve incelenmistir. Bu çalısmada, çağdas sağlık anlayısı gereği bütüncül bir yaklasımla ele alınan organ nakli konusuna, tıp etiği ilkeleri çerçevesinde nasıl yaklasıldığı ve ülkemizde bu konudaki mevcut durum arastırılmıstır. Bunu yaparken, sağlık hizmetlerinde organ nakli konusu ile ilgili `var olan' ve `olması gereken'in arasındaki farka yoğunlasılmıstır. Ülkemizdeki sağlık personeli ve hastaların organ nakli ile ilgili bilgi ve tutumlarını belirlemek amacıyla konuyla ilgili sınırlı bir anket çalısması yapılmıs ve bu arastırmanın sonuçları temel önerileri belirlemistir. Arastırmadaki anket soruları yoluyla, hekimlerin ve hastaların yasal bilgi düzeyleri arasında fark olup olmadığı, hekimlerin ve hastaların etik durusları arasında fark olup olmadığı, hastaların arasında etik ve yasal bilgi düzeyleri arasında korelasyon, hekimlerin arasında etik ve yasal bilgi düzeyleri arasındaki korelasyon saptanarak konu ile ilgili öneriler gelistirilmistir. Çalısmada organ nakli ile ilgili yasal düzenlemeler ele alınmakta, açıklanarak nedenleri gösterilmekte ve çözümü için öneriler ileri sürülmektedir. Gerek tıp etiği gerekse hukuki açıdan konu ile ilgili bilgi ve duyarlılığın arttırılması açısından hastanelerde bulunması önerilen organ nakli koordinasyon merkezinin özelliklerine değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the number of transpantable organs and tissues,as well as improvements in survival rates with transpantations a result has been a severe shortage of organ donors.Organs for transplantation are usually obtained from living genetic relatives or from heart beating cadavers.Unfortunately ,these sources have so far been unable to keep up with demand. Organ and tissue transplantation have several ethical dilemmas regarding case selection, allocation from law, medical problems, and economic sources.In Turkey,the general law about organ and tissue transplantation has been in force since 1979; The New Turkish Criminal Law, accepted on 26.09.2004 and coming into force on 1.06.2005 has acts regulating organ and tissue transplantation. In this thesis,as well as the complicated ethical conflicts occuring because of the complicated nature of the issue itself, it intends to investigate the New Turkish Criminal Law arrangement by organ and tissue transplantation proposed by the European Council. In this study, organ and tissue transplantation is dealt with in accordance with contemporary health views. Attention is paid to how it should be in relation to the current situation of our country. The method of critical thinking in medical ethics is observed with a concentration on the difference between `what is? and `what should be? as related to the issue or organ and tissue transplantation.Since the approaches and the knowledge of the health care personel and patients in our country concerning the organ and tissue transplantation are a determining factor,a limited questionaire research was conducted,and its results have defined the basic suggestions of this study. From the questions in the questionaire, the difference between the patients and the health care personell about the knowledge of the law,the difference between the patients and the health care personel about the attitudes of medical ethics,the correlation between medical ethics and law among the patients,and the correlation between medical ethics and law among the health care personel were researched; it has been seen that for The New Turkish Criminal Law to be related to protection the wholeness of human body otherwise illegal transplantation or trafficking put in order different punishment ways where caused criticism about medical ethics. However, if the deficiencies in these new arrangements are not corrected,faulty and contradictionary arrangements are not re-formulated and if subjects that have to be regulated and put under legal protection are not provided with grounds which are in accordance with International Laws and Constitution, it will both cause contradictions with contemporary medicine,medical ethics and criminal law principals and create legal problems and drawbacks in terms of medicine criminal law. These legal arrangements about organ and tissue transplantation are discussed and explained and the reasons for their rearrangement are revealed and solutions are put forward in this study. Also; `Organ and Tissue Coordination Centres? were suggested for all the hospitals all over Turkey and were explained in a detailed way