Türk basınında promosyon ve tüketiciyi koruma çalışmaları
Promation in the Turkish press and efforts to protect the consumer
- Tez No: 120531
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İşletme, Journalism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
117 ÖZET Daha çok satmak ilkesinin tek koşulu olarak görülen promosyon bugüne kadar basının prestijine büyük bir darbe vurmuştur.Okur sıradan bir müşteri olarak görülürken gazeteci de bir pazarlamacı durumuna düşmüştür.Doğal olarak promosyon haberin önüne geçerek basın meslek ilkeleri ters yüz olmuştur. Promosyon eyleminin basın, okur, hazine ve devlet gibi üç unsur üzerinde de etkileri söz konusudur.Özellikle basın ve iletişim etiği açısından yorumlanınca promosyonla gelinen nokta, genel ve iletişim etiği açısından yanlıştır, hatta tehlikeli bir gidiştir. Promosyonun ekonomik açıdan da etkileri olmuştur. Küçük basın işletmeleri büyük firmalar karşısında çok zor durumda kalmış ve ülke ekonomisi olumsuz yönde etkilenmiştir. Yazılı medyanın promosyon kampanyalarını bu şekilde çılgınlık boyutuna vardırması neticesinde, haksız rekabetin önlenmesi ve tüketicinin korunması bakımından promosyonu sınırlayıcı ve belirli kurallara bağlayıcı yasal önlemlerin alınması bir zorunluluk haline gelmiştir. Türk basını açısından bakıldığında;Türkiye'de promosyon kampanyaları karşısında tüketiciyi koruma amaçlı yapılan bütün kamusal müdahaleler Anayasa kaynaklıdır.118 Anayasa'nın verdiği yetki çerçevesinde bugüne kadar promosyon konusunda yapılan kamusal müdahalelerin iki tanesi yasa, biri yönetmelik ve ikisi tebliğ şeklinde olmuştur. Ancak gerek ülkemizdeki ekonomik durum, gerek basın meslek kurallarının etik düzeyde yeterince uyulmaması nedeniyle bütün bu önlemler maalesef etkin olamamıştır. Özellikle promosyon konusundaki en etkili yaptırım olan 4226 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte promosyon konusundaki şikayetlerin toplam şikayetler içindeki payı %1'e düşmüştür.Ancak bu çok da uzun vadeli olmamıştır.Çünkü gazeteler“gazete alana ürün”kuralını“ürün alana gazete”şeklindeki kurala tahvil ederek veya Türk Basını'na“taksitli kampanya”yi getirerek bu kanunu da kolayca aşmışlardır. Tüketiciyi koruma kapsamında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın almış olduğu idari tedbirler ile sivil toplum örgütleri tarafından yürütülen çalışmalar, belirli bir noktaya kadar tüketicilerin bilinçlendirilmesini ve yönlendirilmesini sağlayabilmiştir. Aslında Türk basınının temel sorunu promosyondan öte Türkiye'deki okur sayısını artırıcı önlemlerin alınmamasıdır.Önemli olan okur sayısını artırıcı aktiviteyi başlatmaktır.Bu sorumluluğu tek bir organ değil; gazetelerden, Türkiye Gazeteciler cemiyeti, Gazete İşverenleri Sendikası, Birlikler, Sivil Toplum Örgütleri ve hükümete kadar olan geniş bir yelpaze yüklenmelidir.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY The promotion Which is considered the only condition to sell more had made a deep impact to press's prestige till today.While the reader is considered usual customer, the journalist was considered marketing expert.Naturally promotion going ahead of news,“Pressing Occupation Principles”were up-side down. Promotion effects are in geestion on three components such as press, reader, treassure and state. Especially when it's commented from the view of press and comuniciation ethics the point that's reached is wrong from the view of general and communication ethics, it's even a wrong way. Promotion has also efects from the view of economics, small press managements were in bad positions against the big firms and country's economy is affected in bad way. As a result of written media has gone so far in promotion campaigns it has been a must to make legal cautions in order to prevent unfair competition to protect the rights of consumer. As it is looked from the view point of Turkisih Press; all the public interventions done to protect the consumer against promotion campaigns are constitution sourced. On he frame of authoritiy given by constitution the two of the public intervention was formed as law, one of it was as a ordinance, and the two of them was as notification till today.120 But all the cautions were unfortunately un effectable since it's not adequetly obeyed to the press occupations rules ethically and economic situation in our country. Especially after the law numbered 4226, being the major sanction on promotion matters, came into force the rate o complains about promotions among total complains has been reduced to 1%.But this hasn't been for a long term. Because the newspaper had easily overcome this law by turning the“aproduct to those buying a newspaper”rule into“a newspaper to those buying product”rule or by bring the“ on credit campaigns”to Turkish Press. The administrative precautions taken by Minstry of Industry and Commerce on the scope of protecting the consumer and the efforts carried by civil society organizations could provide the consumerr's consciousness and guidance to a certain point. In fact the basic problem o Turkish Press is that no precaution is taken in order to increase the number of readers.To initiate the activity to increase the reader number is important.Not a single organ but Turkish Journalist associatinon, The Syndicate of Newspaper Employers, Unities, Civil Society Organizations and a wide spectrum reaching to government should get this responsibilitiy.