Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerde eşleşme bozucu protein-2 ve mangan süperoksit dismutaz polimorfizmlerinin oksidatif stres ile ilişkisi
The relationship between uncoupling protein-2 and manganese superoxide dismutase polymorphisms and oxidative stress in patients with obsessive compulsive disorders
- Tez No: 195389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Psikiyatri, Biochemistry, Molecular Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Serbest radikallerin aracılık ettigi patolojinin psikiyatrik hastalıkların gelisimiyle iliskilendirildigi bilinmektedir. Eslesme bozucu protein-2 ve mangan süperoksit dismutaz, mitokondrinin oksidatif hasardan korunmasında önemli rol oynamaktadır. Eslesme bozucu protein-2 ve mangan süperoksit dismutaz kodlayan bölgelerdeki genetik varyasyonlar nedeniyle bu genler, obsesif kompulsif bozukluk için aday genler olabilirler. Bu çalısmada, obsesif kompulsif bozuklugu olan 75 hasta ve 80 kontrol denekteki oksidatif stres ile eslesme bozucu protein-2'deki Ala55Val ve I/D varyantları ve mangan süperoksit dismutaz genindeki Ala9Val varyantları arasındaki iliski arastırıldı. Oksidatif durumu arastırmak için kan glutatyon, lipid peroksidasyon göstergesi olarak plazma malondialdehit seviyeleri ölçüldü. Genotipleme, polimeraz zincir reaksiyonrestriksiyon fragmant uzunlugu polimorfizmi teknigi kullanılarak yapıldı. Plazma malondialdehit seviyeleri hastalarda kontrol grubuna göre yüksek, buna karsılık glutatyon degerleri anlamlı düzeyde düsük bulundu. Hastalarda kontrollere göre eslesme bozucu protein-2'nin I/D polimorfizminin II genotipi ve I allel sıklıgının anlamlı derecede düsük oldugu gözlenirken, DD genotipi ve D alleli ise anlamlı derecede yüksek olarak belirlendi. Tüm populasyonda DD ve ID genotipi tasıyanların yüksek, II tasıyanların ise düsük malondialdehit seviyelerine sahip oldukları tespit edildi. Hastalar ile kontroller karsılastırıldıgı zaman hastalarda eslesme bozucu protein- 2'nin Ala55Val polimorfizminin V alleli anlamlı derecede yüksek, A alleli ise anlamlı derecede düsük bulundu. Mangan süperoksit dismutazın CT genotipinin dagılımı hastalarda kontrollere göre daha düsük fakat p degeri 0,05'e esit bulundu. Sonuç olarak, bu veriler ilk defa eslesme bozucu protein-2'deki polimorfizmler ile obsesif kompulsif bozuklugun gelisimi arasında bir iliskinin olabilecegini düsündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Free radical-mediated pathology has been implicated in the development of psychiatric disorders. Uncoupling protein-2 and manganese superoxide dismutase play major roles in protecting the mitochondrion from oxidative damage. Genetic variations in the genes encoding for uncoupling protein-2 and manganese superoxide dismutase could thus be putative candidate genes for the development of obsessive compulsive disorders. For this reason, we aimed to investigate the relationship between oxidative stress and the Ala55Val and I/D variants in uncoupling protein-2 and the Ala9Val variants in manganese superoxide dismutase in 75 patients with obsessive compulsive disorders and 80 controls. Plasma levels of malondialdehyde, a marker of lipid peroxidation, and whole blood levels of glutathione, were determined to investigate the oxidative status. Genotyping was performed by polymerase chain reaction with subsequent restriction fragment length polymorphism analysis. Plasma malondialdehyde levels were significantly higher in patients than those of the controls. However, glutathione levels were significantly reduced in patients than in controls. The frequencies of II genotype and I allele of I/D polymorphism of uncoupling protein-2 were significantly decreased but DD genotype and D allele increased in patients than in controls. In the whole population, the DD and ID variation carriers had high, and II carriers had low malondialdehyde levels. The frequency of V allele of Ala55Val uncoupling protein-2 was statistically higher but A allele lower in patients compared with controls. The distribution of CT genotype of manganese superoxide dismutase was reduced in patients as compared to those of controls but p value was just equal to 0.05. In conclusion, these data are the first to suggest that polymorphisms in the uncoupling protein-2 gene are associated with the development of obsessive compulsive disorders.