Ağız içi implantlarda açılı abutman kullanılmasının yorulma dayanımına bağlı vida gevşemesine etkisinin in vitro incelenmesi
The effect of angulated abutments on screw loosening of dental implants with fatigue resistance (an in vitro analysis)
  1. Tez No: 195387
  2. Yazar: ETHEM ERGİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KUTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tek diş kayıplarında çok sayıda faktör göz önünde bulundurularak, hasta için ideal protetik tedaviye karar verilir. Günümüzdeki protetik yaklaşımlara göre ideal tedavi genellikle tek diş implantının yapılmasıdır. Tek diş implantlarında sıklıkla kaşılaşılan mekanik sorunların başında sırasıyla implant-abutman arasındaki vida bağlantısında görülen vida gevşemesi ve vidasının kırılmasıdır. Ağız içi implantlarda açılı abutman kullanılmasının yorulma dayanımına bağlı vida gevşemesine etkisi, implant abutman ara yüzündeki mekanik bağlantının geometrisi ve taşıma gücüne, abutman vidasının ön yükleme kuvvetine, implantın mikro hareketliliğine ve çiğneme ile oluşan dinamik yorgunluğa bağlıdır. İmplantın başarısı, kemikteki değişimlerinin fizyolojik sınırlar içerisinde kalarak osteointegrasyonu sürdürmesiyle, protetik yapının başarısı ise yapıyı oluşturan parçaların bütünlüğünün ve devamlılığının korunması ile ölçülür. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda standart düz abutmanlardaki vida gevşemeleri incelenirken biz araştırmamızda farklı olarak ağız içi implantlarda açılı abutman kullanılmasının yorulma dayanımına bağlı vida gevşemesine etkisini invitro olarak inceledik. Çalışmamızda düz ve 20 derece açılı ITI abutmanları kullanıldı. Konstrüksiyonu, teknik hesapları ve imalatı İTÜ Makina Fakültesi Mukavemet Biriminde yapılmış olan yorulma cihazı ile ortalama bir senelik çiğnemeye tekabül eden (1.000.000 tekrar) yükleme uygulandı ve tork ölçümü cihazı ile vida gevşemelerine bakıldı. Çalışmamızda tek diş eksikliğinde eğimli yerleştirilmiş implantların üzerine açılı abutman kullanımının vida gevşetme tork değerini arttırdığı, ilk defa sıkılan abutman vidalarının gevşetme torku değerlerinin üretimdeki standardizasyon sorunu nedeniyle farklılık gösterdiği, abutman vidalarının ikinci kez sıkılmasının vida gevşemesini azalttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The clinician must consider a multitude of patient factors and treatment modalities before providing the ideal prosthetic solution for replacement of the single missing tooth to the patient. Complications with single-tooth implants frequently involve the integrity of the dental implant?abutment screw joint. These include abutment screw fracture, and most commonly, abutment screw loosening. The degree of mechanical integration at the implant?angulated abutment interface is dependent on abutment screw preload, micromotion, and dynamic fatigue. Therefore, just as the degree of implant integration with surrounding osseous tissue is paramount to physiologic success, the degree of mechanical integration within the prosthodontic interfaces is crucial to prosthodontic success. In recent studies, the investigators generaly curious about screw loosening on standart abutments, we have done different from those studies, we have interested on angulated abutment screw loosening. In our study, we used Straumann Companies ITI standart implants, abutment and angulated abutment. Dynamic loading was applied with custom made.circular loading device and continued for (1,000,000 cycles) approximate equivalent of 1 years of in vivo mastication, and detorque values were examined again with a custom made torque device. In our study, instead of replacement of a single missing tooth using by angulated abutment on implants which placed inclined, increases torque loss of abutment screw. The different detorque values of new abutment screws may because of standardization problem on abutment screw production. The tightining of abutment screws second times decreases the loosening.