Kanatlılarda ınfectıous laryngotracheıtıs (ılt) hastalığı etkeninin pcr ve elısa ile saptanması
The detection of infectious laryngotracheitis (ilt) disease agent from chickens with pcr and elisa.
- Tez No: 195392
- Danışmanlar: PROF.DR. N. YAKUT ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, Infectious Laryngotracheitis (ILT)' in varlığı PCR ve ELISA ile araştırıldı. Infectious Laryngotracheitis Virus (ILTV) DNA'sını saptamak amacıyla, çeşitli ticari tavuk işletmelerinden 44' ü 1-40 günlük broyler ve 52' si 10-106 haftalık yumurtacı olmak üzere toplam 96 tavuktan alınan trakeal svap örnekleri PCR ile incelendi. 96 örneğin 14 (%14.58)' ünde 588 bp' lik spesifik bantlar gözlendi. ILTV DNA' sı saptanan 14 örneğin 11' inin 10-106 haftalık yaşlar arasındaki yumurtacı sürülerden, diğer 3 örneğin 20 günlük broyler sürülerinden alınan tavuklara ait olduğu belirlendi. ILTV' ye spesifik antikorların saptanması amacıyla aynı tavuklardan alınan kan serumu örnekleri ELISA ile incelendi. 96 tavuk serumunun 40 (% 41,67)' ı pozitif olarak saptandı. Sero-pozitif 40 tavuk serumunundan 22' sinin 10-106 haftalık yaşlar arasındaki yumurtacı tavuklara, 18' inin 20-40 günlük broyler tavuklara ait olduğu belirlendi. İncelenen 11 sürünün 10'unda ILTV saptanmıştır. ILTV DNA' sı saptanan 14 tavuktan 6'sı ELISA ile sero-pozitif bulundu. Elde edilen sonuçlar, ILT' nin incelenen yörelerde belli bir oranda bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of Infectious Laryngotracheitis Virus (ILTV) was searched with PCR and ELISA. For detecting the Infectious Laryngotracheitis (ILTV) DNA, the 96 tracheal swabs were examinde with PCR that are collected from commercial poultry operations. The distribution of the samples; 44 samples from 1-40 days old broilers, 52 samples from 10-106 week old layers. The specific bands of 588 bp were detected in 14 (14.58%) samples. 11 of the ILTV DNA detected samples were collected from 10-106 weeks old layers and 3 of the ILTV DNA detected samples were collected from 20 days of broilers. The blood samples from the same birds were tested with ELISA for the detection of ILTV specific antibodies. 40 (41,67 %) samples were detected positive. 22 of the seropositive samples were collected from 10-106 weeks old layers and 18 of the seropositive samples were collected from 20-40 days old broilers. ILTV was detected in 10 of 11 flocks of investigation. 6 of 14 ILTV DNA detected samples were also positive with ELISA. The results revealed the presence of ILTV in certain ratios within the investigated regions.