Sıçan modelinde aralıklı ve sürekli penil turnike uygulamalarının karşılaştırılması ve antioksidan etkinliğinin değerlendirilmesi
Comparison of continious or intermittant penile tourniquet and evaluation of antioxidant therapy in a rat model
- Tez No: 195401
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Üroloji, Pediatric Surgery, Urology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç : Penil turnike uygulamasında aralıklı ve sürekli turnike işleminin iskemi reperfüzyon hasarına etkilerini karşılaştırmak, oksidatif hasarın önlenmesi ya da azaltılması amacıyla antioksidan ajan (ENOANT®) kullanımının etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Sprague-Dawley cinsi genç erişkin erkek sıçanlarda (n:70) yapıldı. Toplam 10 grupta 40dk sürekli (Grup1) ve 20+20dk aralıklı (Grup2) turnike grupları; ENOANT® alan (+ AO) ve almayan ( -AO) gruplar; turnike sonrası erken (E) ve 21.gün geç (G) dönem grupları oluşturuldu. Grup K: Kontrol, Grup K+AO: Kontrol+AO, Erken dönem gruplar; Grup 1E: 40dk turnike, Grup 1E+AO: 40dk turnike+AO, Grup 2E: 20+20dk turnike, Grup 2E+AO: 20+20dk turnike+AO, Geç dönem gruplar: Grup 1G: 40dk turnike, Grup 1G+AO: 40dk turnike+AO, Grup 2G: 20+20dk turnike, Grup 2G+AO: 20+20dk turnike+AO. AO (+) gruplarda işlem öncesi 21 gün mide gavajı ile 0,5ml/kg/gün Enoant® (20mg/ml polifenol) verildi. Penis dokusunda histopatolojik ve biyokimyasal (MDA) incelemeler yapıldı. İstatistik değerlendirmede Mann Whitney U ve ANOVA testleri kullanıldı. Bulgular :Histopatolojik incelemede kontrol grubunda ödem ve konjesyon saptandı. Tüm turnike gruplarında erken dönemde ödem ve konjesyon, geç dönemde ise epitel değişikliği, lenfanjiektazi ve fibrozis saptandı. Değişiklikler aralıklı turnike grubunda kontrol ve sürekli turnike grubuna göre belirgindi. Biyokimyasal incelemelerde, MDA düzeyleri (nmol/g), K: 34,7 K+AO: 28,6 1E: 61,9 1E+AO: 53,5 2E: 68,1 2E+AO: 60,3 1G: 52,2 1G+AO: 47,8 2G: 63,8 2G+AO: 56,3 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine and compare the effects of intermittant and continuous penile tourniquet in ischemia reperfusion injury, and to evaluate the effects of antioxidant therapy with ENOANT®. Materials and Method: Adult male rats(n:70) were used in the study. Totally ten groups are constituted with 40min continious (Group 1) and 20+20min intermittant (Group 2) tourniquet; antioxidant therapy (+AO) and (-AO) groups; early (E) and late (L: 21th day after tourniquet) groups. Group C: Control, Group C+AO: Control+AO, Early period: Group 1E: 40min tourniquet, Group 1E+AO: 40min tourniquet+AO, Group 2E: 20+20min tourniquet, Group 2E+AO: 20+20min tourniquet+AO, Late period: Group 1L: 40min tourniquet, Group 1L+AO: 40min tourniquet+AO, Group 2L: 20+20min tourniquet, Grup 2L+AO: 20+20min tourniquet+AO. Antioxidant therapy applied by means of gavage method to give Enoant® 0.5ml/kg/day (20mg/ml polyphenol) for AO(+) groups during 21 days. Histopathologic and biochemical (MDA) analysis done for penectomy materials. Mann Whitney U and ANOVA tests has been used in statistical evaluation. Results: In histopathologic evaluation; minimal oedema and congestion observed in control group. Oedema and congestion observed in early phase, ephitelial and lymphatic changes and fibrosis at 21st day in all tourniquet groups. This finding was more distinctive in intermittant tourniquet. In biochemical analysis MDA(nmol/g) levels are following: A: 34.7 B: 28.6 C: 61.9 D: 52.2 E: 53.5 F: 47.8 G: 68.1 H: 63.8 İ: 60.3 J: 56.3.