Ses kısıklığı olan hastalarda superior larengeal sinir bozukluklarının larengeal elektromiyografi ile araştırılması
Investigation of superior laryngeal nerve disorders with laryngeal electromyography in patient with dysphonia
  1. Tez No: 195406
  2. Yazar: ŞAHİN ÖĞREDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ses kısıklığı yakınması olan hastalarda superior larengeal sinir bozukluklarının araştırılmasında larengeal elektromyografinin etkinliğinin araştırılması amacıyla 24 hastayı çalışyamaya aldık. Larengeal elektromiyografi toplam 15 hastada patolojik bulundu ve bunların 3 tanesinde bilateral patoloji vardı. 20 kas patolojikti. ( % 20.8 ) 14' ü nörojen tutulum gösteriyordu. ( % 70 ) 4 `ünde zayıf aktivite vardı veya aktivite alınamıyordu. ( % 20 ) 2' si distonik aktivite ( % 10 ) gösteriyordu . Krikotiroid kaslar daha belirgin tutulum gösteriyordu. Larengoskopik muayede hastaların tamamında patolojik bulgular izlendi. 6 hastada adduksiyon yetmezliği , 8 hastada adduksiyon yetmezliği ve bowing , 3 hastada vokal kord atrofisi , 2 hastada hipertrofi , 1' er hastada ise ödem , kordlarda düzensizlik , paralizi , ödem+hipertrofi ve polip saptandı . Endoskopik larenks muayenesinde adduksiyon yetmezliği , adduksiyon yetmezliği ve bowing gurubunu fonksiyonel bozukluk , vokal kord atrofisi , hipertrofi , ödem , kordlarda düzensizlik , paralizi , ödem+hipertrofi ve polip gurubunu organik bozukluk olarak değerlendirdik. Fonksiyonel ses bozukluğu olan hastaların 12 tanesinde EMG' de nörojen tutulum izlendi , organik bozukluğu olanların ise 3 tanesinde nörojen tutulum görüldü. Sonuç olarak endoskopide fonksiyonel yada organik patolojilere bağlı ses kısıklığı olan hastalarda L-EMG' de önemli ölçüde nörojenik tutulum olabileceği bu nedenle endoskopinin tek başına yeterli olmayacağı ayrıca hastalara uygulanacak cerrahi tedavilere ilaveten superior larengeal sinire yönelik ses terapisi uygulanması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Rutin KBB muayensinin tek başına yeterli olmadığını en azından ileri yöntem olarak krikotiroid kasların EMG ile incelenmesi gerekliliğini gördük. Fonksiyonel ses bozukluğu olan hastalarda önemli ölçüde nörojen tutulum olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
We investigated the efficacy of laryngeal electromyography in search for superior laryngeal nerve disorders in 24 patients with the complaint of hoarseness. Laryngeal electromyography studies of 15 patients were found pathologic and 3 of them had bilateral pathology. Of the 20 pathologic muscles, 14 had showed neurogenic involvement, 4 had showed weak activity or not at all and 2 had showed dystonic activity. Cricothyroid muscles were more significantly involved. In laryngoscopic examination, pathologic findings were observed in all of the patients. The findings were: adduction deficit in 6 patients, both adduction deficit and bowing in 8 patients, vocal fold atrophy in 3 patients, vocal fold hypertrophy in 2 patients and edema, vocal fold irregularity, paralysis, edema + hypertrophy and polyp in 1 patient. In endoscopic laryngeal examination, we investigated adduction deficit and both adduction deficit and bowing as functional disorders, whereas vocal fold atrophy, hypertrophy, edema, vocal fold irregularity, paralysis, edema + hypertrophy and polyp as organic disorders. Neurogenic involvement was observed in 12 of those with functional voice disorders and 3 of those with organic disorders. As a result, since L-EMG may show significant neurogenic involvement pattern in patients with hoarseness due to either functional or organic disorders, endoscopic examination alone may not suffice; also important is the possible need for voice therapy for superior laryngeal nerve besides surgical interventions. We documented that routine ear-nose-throat examination alone is not enough and the necessity of investigating the cricothyroid muscles with EMG. The possibility of neurogenic involvement in patients with functional voice disorders should be kept in mind.