Total kalça protezi ameliyatı öncesi oral karbonhidrat solüsyonu alımının stres yanıta etkisi
The effects of preoperative oral carbonhydrate solution to the stress response in the hip surgery operation
  1. Tez No: 195407
  2. Yazar: MUSTAFA CEM ÇELİKSULAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT YENTÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda ameliyattan iki saat öncesine kadar alınan oral karbonhidrat solüsyonlarının cerrahi stres yanıta etkisini genel ve epidural anestezi tekniği ile değerlendirdik. Çalışmamız; elektif şartlarda, total kalça protezi ameliyatı olacak ASA I-II grubundan, toplam 80 erişkin hasta üzerinde, rastlantısal seçim ile 20'şer kişilik dört grup oluşturularak yapıldı. Birinci grup (Grup G, n=20); preoperatif 8 saat aç bırakılarak genel anestezi altında ameliyata alınacak hastalardan, ikinci grup (Grup GN, n=20); preoperatif oral karbonhidrat solüsyonu içirilerek genel anestezi altında ameliyat edilecek hastalardan, üçüncü grup (Grup E, n=20); preoperatif 8 saat aç bırakılarak epidural anestezi altında ameliyata alınacak hastalardan, dördüncü grup (Grup EN, n=20); epidural anestezi altında preoperatif oral karbonhidrat solüsyonu içirilerek ameliyat edilecek hastalardan seçildi. Oral karbonhidrat solüsyonu içirilerek çalışmaya katılan grup GN ve grup EN hastalarına; elektif cerrahiden önceki gece saat 24:00' da 800 mL, operasyondan 2 saat önce saat 06:00'da ise 400 mL %12.5 oral karbonhidrat solüsyonu içirildi. Sabah saat 07:30' da ameliyathane hazırlık odasına alınan hastalara; rutin monitörizasyon uygulandıktan sonra, glukoz, insülin, kortizol ve IL-6 düzeylerinin tespiti için belirli zamanlarda kan örnekleri alındı. Gruplar arasında; hasta ve ameliyat ile ilgili özellikler, kanama miktarları, kan, taze donmuş plazma ve sıvı replasmanları açısından anlamlı fark bulunamadı. Farklı anestezi tekniklerinin ve nütrisyon uygulamasının hemodinami üzerine klinik olarak anlamlı etkisi bulunmadığı, yalnızca glukoz değerlerindeki değişimlerin kalp atım hızlarındaki değişim ile paralellik gösterdiği gözlendi. Çalışmamızda; epidural anestezi tekniğinin cerrahi stres yanıtı baskıladığı ancak ameliyat öncesi uygulanan oral karbonhidrat solüsyonu ile beslenmenin, cerrahi stres yanıt üzerinde anlamlı etkisi olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The effects of oral carbohydrate solutions ingested two hours prior to operation on stress response were studied in patients undergoing general or epidural anesthesia. The study was performed on 80 ASA I-II adult patients randomized to four equal groups who were undergoing elective total hip replacement surgery. First Group (Group G, n=20): patients fasted for 8 hours preoperatively who were undergoing general anesthesia; Second group (Group GN, n=20): patients drank oral carbohydrate solution preoperatively who were undergoing general anesthesia; third group (Group E, n=20): patients fasted for 8 hours preoperatively who were undergoing epidural anesthesia; fourth group (Group EN, n=20): patients who drank oral carbohydrate solution preoperatively and undergoing epidural anesthesia. Patients in groups GN and EN drank 800 mL of 12.5% oral carbohydrate solution at 24:00, 8 hours preoperatively, and 400 mL at 06:00, 2 hours preoperatively. Patients were taken to the operative theatre at 07:30 and venous blood samples for glucosis, insulin, cortisol, and IL-6 measurements were drawn following routine monitoring. Patient and surgical characteristics were similar between groups. The amount of bleeding or red cell, fresh frozen plasma tranfusions did not differ significantly between groups as fluid infusions. Anesthetic techniques and nutrition had clinically unimportant effects on haemodynamics although glucose levels parallelled heart rates. Preoperative oral carbohydrate nutritions? effects on blood glucose levels were not significant. Blood glucose levels showed increases from the beginning of surgery, the least to be in epidural groups. We concluded that epidural anesthesia suppressed stress response although preoperative oral carbohydrate nutrition did not reveal a significant effect on surgical stress response.