Noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda dexmedetomidinin sedasyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation on effect of dexmedetomidine on sedation in patients under noninvasive mechanical ventilation
- Tez No: 195410
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OKTAY DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda, noninvaziv mekanik ventilasyon desteği altındaki hastalarda Dexmedetomidinin sedatif etkilerini ve hastanın noninvaziv mekanik ventilasyona uyumunu araştırdık. Çalışma, etik komitenin izni ve hastaların aydınlatılmış onamları alındıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'na bağlı yoğun bakım ünitelerinde, bir yıllık dönem içerisinde yatırılan noninvaziv mekanik ventilasyon desteği uygulanan uyumsuz ve ajite hastalar değerlendirildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrılarak, Dexmedetomidin uygulanacak grup ve plasebo grubu oluşturuldu. Dexmedetomidin grubunda Ramsey sedasyon skoru 3-4 olacak şekilde 0,2?0,7 ?gr/kg/saat idame dozu ayarlandı. Dexmedetomidin başlandıktan sonra 1.dk, 10.dk, 30.dk, 1.saat, 4. saat, 24. saat ve herhangi bir nedenle infüzyon sonlandırıldığında veya noninvaziv mekanik ventilasyon sonlandırıldığında ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, solunum frekansı, arter kan gazı, PaO2/FIO2 ve Ramsey sedasyon skoru değerleri kaydedildi. Ek sedasyon gereksinimi olduğunda 0,02-0,03 mg/kg Midazolam kullanıldı. Maske ile spontan solunum süresi ve noninvaziv mekanik ventilasyon süresi kaydedildi. 24 saatlik Dexmedetomidin infüzyon tedavisi boyunca Dexmedetomidin infüzyon süresi ( saat olarak ) ve kullanılan toplam dozları, Dexmedetomidin infüzyonu kesme nedeni, infüzyon süresince ek sedasyon ihtiyacı ve miktarı, mekanik ventilasyona geçiş nedeni ve süresi kaydedildi. Noninvaziv mekanik ventilasyon desteği altındaki 30 ajite ve uyumsuz hasta değerlendirilmeye alındı. Olguların ortalama yaşı 61,73±12,76 idi. Dexmedetomidin uygulaması yapılan 15 olgu ve kontrol grubu olarak 15 olgu değerlendirildi. Dexmedetomidin grubunda ortalama arter basıncı, kalp atım hızı ve solunum frekansı ölçümlerinde anlamlı düşüş tespit edildi. Dexmedetomidin grubunda kontrol grubuna göre ortalama arter basıncı değerleri anlamlı düşüktü. Dexmedetomidin grubunda Ramsey sedasyon skorlarında 1.dk göre 10.dk dan stoplama süresine kadar geçen zamanlarda istatistiksel olarak anlamlı yükseliş (1'den 3'e) görüldü. Dexmedetomidin grubunda PaO2/FIO2 değerlerinde görülen yükseliş anlamlı bulundu. Sedasyon için ek tedavi yöntemleri kullanma oranları kontrol grubunda anlamlı düzeyde yüksekti. Dexmedetomidin grubunda hipotansiyon ve hiperglisemi gibi yan etkileri tespit ettik. Yan etki görülen tüm olgular Dexmedetomidin grubunda olduğundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek oranda bulundu. Gruplar arasında kalp atım hızı, solunum frekansı, mortalite, noninvaziv mekanik ventilasyon ve total maske süresi anlamlı bir fark göstermedi. Sonuç olarak yoğun bakım ünitelerinde, Dexmedetomidin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkilerin dikkatli ve kontrollü yönetimi ile noninvaziv mekanik ventilasyon uygulamalarında yeterli sedasyon sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the sedative effects of the Dexmedetomidine on the patients with noninvasive mechanical ventilation support and the patient and ventilatory syncrony. This study was performed in Istanbul University Cerrahpasa Medical School the Department of Anesthesia and Reanimation Intensive Care Units after approval of the ethical committee and all patients gave informed consent. In one year period patients on noninvasive mechanical ventilation support with agitation and ventilatory dissyncrony included in this study. The patients allocated randomly in to two groups; Dexmedetomidine group and placebo group. In Dexmedetomidine group, Dexmedetomidine infusion rate was set between 0,2?0,7 ?gr/kg/hour to reach a Ramsey sedation score between 3-4, mean arterial pressure, hearth rate, respiratory rate , blood gas analysis, PaO2/FIO2 and Ramsey sedation score documented at 1 min, 10 min, 30 min,1 hour, 4 hour, 24 hours after Dexmedetomidine infussion started and after the end of infusion and noninvasive mechanical ventilation support cessation in any reason. When additional sedation needed patients were recieved 0,02-0,03 mg/kg Midazolam. Spontanous ventilation periods and noninvasive mechanical ventilation support durations were documented. During the dexmedetomidine infusion therapy; infusion therapy duration (hour), total Dexmedetomidine consumption, the reason that resulted the infusion therapy cessation, additional sedative agent requirement and total consumption, the duration and the reason of the cessation of the mechanical ventilation documented. 30 patient under noninvasive mechanical ventilation support with agitation and ventilatory dissyncrony were included in this study. The average age of the patients were 61,73±12,76 years. 15 patients recieved Dexmedetomidine infusion and 15 patients named as control group evaluated. In Dexmedetomidine group mean arterial pressure, hearth rate, respiratory rate measurements were significantly lower than control group. Ramsey sedation scores shown significant rises (1 to 3) at the period between 1th min to 10th min to the cessation time in Dexmedetomidine group. In the Dexmedetomidine group PaO2/FIO2 values were significantly higher than control group. Additional sedative agent requirement were significantly higher in control group. We found some side effects like hypotension and hypoglycemia in Dexmedetomidine group. All of this side effects were from Dexmedetomidine group so that the statistical difference was significantly high. We found no significant difference in hearth rate, respiratory frequency, mortality, noninvasive mechanical ventilation period duration and spontanous ventilation period duration values between Dexmedetomidine group and control group. In conclusion we think that by managing the side effects carefully and attentively Dexmedetomidine infusion can be a good choice for the sedation of the patients under noninvasive mechanical ventilation support.