Erişkin dizlerinde ön çapraz bağ anteromedial ve posterolateral demetlerinin anatomileri ve diz biyomekaniğine etkileri (kadavra çalışması)
The anatomy and biomechanical effects of anteromedial and posterolateral bundles of the anterior cruciate ligament in adult knees (cadaveric study)
- Tez No: 195420
- Danışmanlar: PROF.DR. KARLI IŞIK AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ön çapraz bag (ÖÇB), anteromedial demet (AMD) ve posterolateral demet (PLD) yapılarının rekonstruksiyon cerrahisindeki önemini arastırmak amacı ile bu çalısma yapılmıstır. Çalısma 13 taze kadavranın 26 dizinde yapıldı. Sol dizde önce PLD, sonra ÖÇB'nin tamamı; sag dizde ise önce AMD, sonra ÖÇB'nin tamamı artroskopik olarak kesildi. Artroskopi öncesi ve her kesi sonrasında öne çekmece testi (ÖÇT), Lachman, pivot shift testleri yapıldı ve KT-1000 artrometre ile 69N ve 89N kuvvet uygulanarak tibianın öne deplasmanı ölçüldü. Tek PLD kesilen dizlerde ÖÇT'nin pozitiflesmesi istatistiksel olarak anlamlı çıkmaz (p=0.0625) iken, tek AMD kesilen dizlerde ise anlamlı bulundu (p=0.002). Pivot shift, tek PLD kesildikten sonra tüm dizlerde pozitif bulunurken tek AMD kesildikten sonra tüm dizlerde negatif bulundu. KT-1000 cihazı ile 69N kuvvet uygulanarak yapılan ölçümlerde, tek PLD kesilen tarafın tek AMD kesilen tarafa göre anlamlı olarak daha fazla öne geldigi (p=0.036); 89N kuvvet uygulanarak yapılan ölçümlerde ise tek AMD kesilen tarafın tek PLD kesilen tarafa göre anlamlı olarak daha fazla öne geldigi gözlenmistir (p=0.017). Sonuçlar degerlendirildiginde AMD'nin anterior translasyonda, PLD'nin ise rotasyonel stabilitede daha etkin oldugu sonucuna varılmıstır. Ayrıca 69N kuvvet ile PLD'nin, 89N ile de AMD'in bütünlügü degerlendirilebilir. Artroskopik tek demet ÖÇB rekonstruksiyonu anterior translasyonu yeterince ortadan kaldırmasına ragmen rotasyonel instabilite kalmaktadır. Çalısmamız, çift demet ile anatomik ÖÇB rekonstrüksiyonunun diz kinetiklerinin tekrar kazanılmasında daha efektif olabilecegini göstermektedir. Ayrıca, KT-1000 artrometre ile ÖÇB demetlerinin ayrı ayrı degerlendirilebilmesi cerrahi teknigin etkinliginin tespitinde daha objektif bir kriter saglayabilir.
Özet (Çeviri)
Basic knowledge of the anatomy of the ACL is essential to achieve a satisfactory surgical outcome after ACL reconstruction. The purpose of this study is to investigate the importance of anteromedial bundle (AMB) and posterolateral bundle (PLB) of the ACL in reconstructive surgery. 26 knees of 13 cadavers were studied. In the left knees, first the PLB; in the right knees, first the AMB; and then the total ACL were cut arthroscopically. Before and after each arthroscopic cut, anterior drawer, Lachman and pivot shift tests were done. Also, anterior translation of tibia was measured with KT-1000 at 69N and 89N draw forces. Anterior drawer tests were significantly positive only in the AMB-cut knees. Pivot shift tests were positive only in the PLB-cut knees. Applying 69N force by the KT-1000 instrument showed that only the PLB-cut knee made significantly more anterior displacement (p=0.036) than only the AMB-cut knee. On the other hand, applying 89N force showed that only the AMB-cut knee made significantly more anterior displacement (p=0.017) than only the PLBcut knee. AMB is more effective in preventing anterior translation whereas PLB is more effective in rotational stability. A force of 69N can be used for evaluating integrity of the PLB, whereas 89N can be used for evaluating integrity of the AMB. Capability in evaluating the laxity of AM and PL bundles individually can be useful in evaluating functional outcome following ACL reconstruction. The measurement of rotational knee stability may provide further insights into the relationship between knee laxity and activity limitations in ACL patients. The increased knowledge obtained by these research studies have confirmed the impossibility of a single bundle reconstruction to completely reproduce the performance of the normal ACL and have increased the interest on anatomical reconstruction with double bundle technique with the aim to reproduce as much as possible the original load distribution and kinematic behavior of an intact knee.