Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlerde klinik ve patolojik özellikler
Clinical and pathological characteristics of gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors
  1. Tez No: 195419
  2. Yazar: ÖZCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZGÜROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Nöroendokrin tümörler vücutta nöroendokrin hücrelerden kaynaklanır ve karsinoid tümörlerden küçük hücreli karsinomlara kadar genis bir spektrumda incelenir. Dünya Sağlık Örgütü'nün bu tümörlerin prognozunu belirlemede kullandığı klinik ve histolojik özellikler olmasına rağmen kisisel bazda bir geçerlilik sağlanamamıstır. Bu çalısmada ?stanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tıp Fakültesi, Tıbbi Onkoloji polikliniğine 1995?2006 yılları arasında basvuran gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlerin (n=86) klinik, patolojik ve prognostik özellikleri incelendi. Hastaların ortalama yası 52±14, erkek: kadın oranı 0,87 idi. En sık görülen lokalizasyon mideydi. Ortak barsak tümörlerinde arka barsak tümörlerine göre bariz kadın üstünlüğü mevcuttu (p=0,016). En sık görülen evre %34,9 ile metastatik evreydi. Az diferansiye nöroendokrin tümörlerle mikst nöroendokrin karsinomlar anlamlı bir sekilde 2 cm'den büyük bulundu (p=0,0001). Ortanca sağkalım 139 ay bulunurken en sık ölüm kolorektal tümörlerde görüldü (%36). Genel sağkalımı etkileyebilecek parametreler arasında tek değiskenli analizde çıkarılan lenf bezi sayısı (p=0,008), çok odaklılık (p=0,034), metastaz varlığı (p=0,022) ve evre (p=0,034) ile prognoz arasında anlamlı fark saptanırken çok değiskenli analizde bağımsız bir değisken tespit edilmedi. Arka barsak tümörlerinde Ki?67, mitoz ve nekroz açısından bariz üstünlük saptandı (p£ 0,05). Sonuç olarak, ülkemizde yapılan bu retrospektif çalısmada gastroenteropankreatik tümörlerin klinik, patolojik ve prognostik özellikleri dünya literatürü ile oldukça uyumlu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Neuroendocrine tumors originate from neuroendocrine cells throughout the body and are studied in a spectrum from carcinoid tumors to small cell carcinomas. There has been no validation in terms of prognosis of an individual patient although there are clinical and histological characteristics proposed by the World Health Organization. In the present study, we studied clinical and pathological features and prognosis of patients with gastroenteropancreatic tumors (n=86) presented to Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty, Medical Oncology out-patient clinic between 1995 and 2006. The mean age of patients was 52±14 and male: female ratio 0,87. The most common location was stomach. A marked female predominance was noted in midgut tumors compared to hindgut tumors (p=0,016). The most common stage was metastatic stage (34,9%). Poorly differentiated and mixed neuroendocrine tumors were significantly more than 2 cm compared to other histologic types (p=0,0001). While the most deadly localization was colorectum (36% of all deaths) the median overall survival was 139 months. Univariate analysis showed that number of lymph nodes removed (p=0,008), multiplicity of the tumor (p=0,034), metastasis (p=0,022) and stage at presentation (p=0,034) were corrolated with survival. Multivariate analysis did not reveal any independent factor to predict survival. There was a marked difference in Ki-67, mitosis, and necrosis scores in hindgut tumors (p£ 0,05). In conclusion, clinical, pathological and prognostic features of gastroenteropancreatic tumors studied retrospectively in our clinic revealed similar results which corrolated with the world literature.