Sivas il merkezinde sigara içen ve içmeyen annelerin ve bebeklerinin bazı özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some characteristics of smoker and nonsmoker mothers and their babies in sivas center
- Tez No: 195435
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSKENDER GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu arastırma sigara içen ve içmeyen annelerin ve bebeklerinin bazı özelliklerinin karsılastırılması amacıyla yapılmıstır. Arastırma, Sivas il merkezinde bulunan toplam 4 sağlık ocağında yürütülmüstür. Gebeliğin herhangi bir döneminde sigara içme sıklığı % 17 kabul edilerek örnek büyüklüğü 235 kisi olarak hesaplanmıstır. Son yıl içerisinde doğum yapmıs annelerden 235 sigara içen ve 235 sigara içmeyen toplam 470 anneye erisilerek anket uygulanması planlanmıstır. Arastırma kapsamına alınan sağlık ocaklarında görev yapan ebelerin gebe ve lohusa izlem kartlarından basit tesadüfi örnekleme ile kadınlar belirlenmistir. Kadınlara, çalısma hakkında bilgi verildikten sonra arastırmaya katılmayı kabul eden kadınlara anket uygulanmıstır. Verilerin istatistiksel analizi için Ki-kare testi; ortalamaların karsılastırılması için Student t testi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to comparison of some characteristics of smoker and non smoker mothers and their babies. Research was conducted in 4 health center in Sivas city center. It was accepted as smoking prevalence in any period of pregnancy as 17 % and sample size was calculated as 235 mothers. It was planned to access 235 smoker and 235 nonsmoker mothers within the mothers that gave birth in last year and to apply a questionnaire. From the pregnancy and puerperium monitoring cards of selected health centers midwives with random sampling sample group was stated. Women were informed about study and a questionnaire applied to acceptors. Chi square and student t test were used for statistical analysis. P < 0,05 accepted as statistically significant. During the study 95 smoker and 245 nonsmoker totally 245 mothers were accessed. Disorders during pregnancy, premature termination of pregnancy, birth of low birth weight babies were higher in smoker mothers. It confirmed that 80 % of smoker mothers continue to smoking during lactation, most of these mothers breastfed their babies shorter and fewer; and started artificial foods sooner. Congenital anomaly and getting ill rates were higher in smoker mothers? babies. Most of mothers have no idea about harm of smoking for own and their babies health. To taking counseling during pregnancy from health personnel were very low ratios. As a result, because of negative consequences of smoking, smoker mothers and their babies experiencing more health problems than nonsmokers.