Subakromiyal sıkışma sendromunda ultrason ve lazer tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparıson of effıcacy of ultrasound and laser therapy ın subacromial impingement syndromu
  1. Tez No: 195436
  2. Yazar: NURULLAH BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalısma, subakromiyal sıkısma sendromunun tedavisinde yer alan fizik tedavi modalitelerinden ultrason ve lazer tedavilerinin etkilerini saptamak ve karsılastırmak amacı ile Ekim 2006 ? Haziran 2007 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Poliklinigine basvuran 52 subakromiyal sıkısma sendromlu hasta üzerinde yapıldı. Tüm olguların yası, cinsiyeti, kullandıgı dominant el, hastalık süresi sorgulandı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Birinci gruba hotpack ( 20 dk. ) + ultrason ( 5 dk. ) + egzersiz, ikinci gruba hotpack ( 20 dk. ) + lazer ( 2 dk. ) + egzersiz, üçüncü gruba ise hotpack ( 20 dk. ) + egzersiz haftada bes gün üç hafta boyunca uygulandı. Hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası eklem hareket açıklıgı ölçümü yapıldı. Agrı siddetini degerlendirmek için visüel analog skala (VAS), omuz fonksiyonlarını degerlendirmek için Constant skorlaması kullanılarak sonuçlar karsılastırıldı. Grupların tedavi sonrası elde edilen bulguları karsılastırıldıgında tedavi öncesine göre her üç grupta da anlamlı iyilesme saptanırken (p0,05). Sonuç olarak; ultrason ve lazer tedavilerinin subakromiyal sıkısma sendromunun tedavisinde birbirlerine göre üstün olmadıgı sonucuna vardık. Bu konuda diger tedavi yöntemleri ile kombinasyonu da içeren uzun süreli çalısmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to assess and compare the efficacy of physical modalities ultrasound and laser which are in the therapy of subacromial impingement syndrome. There were 52 patients, diagnosed between 2006 October -2007 June at Erciyes University Medical Faculty Department of Physical Therapy and Rehabilitation. Age, gender, dominant hand, duration of the disease of all patients were asked. Patients were randomly divided three groups. First group was treated with hotpack ( 20 minute ) + ultrasound ( 5 minute ) + exercise, second group was treated with hotpack ( 20 minute ) + laser ( 2 minute ) + exercise and third group was treated with hotpack ( 20 minute ) + exercise. The patients were given a prescription for 15 sessions and the patients underwent physiotherapy 5 times per week. Before and after treatment;range of motion measurement, for the evaluation of pain intensity visual analogue scale (VAS) and for the assessment of shoulder function Constant Scale were utilized.