Türkiye yüksek ihtisas eğitim ve araştırma hastanesi'nde çalışan yardımcı sağlık personelinin yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life of auxiliary health personnel working in türkiye yüksek ihtisas training and research hospital
- Tez No: 195437
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Arastırma, Ankara ilindeki Türkiye Yüksek htisas Egitim ve Arastırma Hastanesi'nde çalısan yardımcı saglık personelinin yasam kalitelerini degerlendirmeye yönelik tanımlayıcı bir çalısma olarak planlanmıs ve yürütülmüstür. Arastırmada örnekleme yapılmamıs, hastanede çalısan bütün yardımcı saglık personelinin arastırmaya dahil edilmesi hedeflenmistir Arastırmada 510 yardımcı saglık personeliyle ilgili veriler degerlendirmeye alınmıstır. Arastırmaya katılım oranı %90.7 olarak bulunmustur. Arastırma verileri, SF?36 (Short Form 36) yasam kalitesi ölçegi ve bireylerin, saglık, sosyodemografik ve is yasamıyla ilgili özelliklerine iliskin 21 soru içeren arastırmacı tarafından gelistirilmis anketin uygulanması ile arastırma grubunun kendi bildirimlerine dayalı olarak toplanmıstır. Yardımcı saglık personelinin, SF-36'nın boyutlarından aldıkları puanlar, sosyodemografik, saglık ve çalısma yasamıyla ilgili bazı özelliklere göre karsılastırılmıstır. Arastırma grubu, yasam kalitesinin ruhsal özellikleriyle ilgili boyutlarında düsük, fiziksel özellikleriyle ilgili boyutlarında daha yüksek puanlar almıstır. Erkek saglık personelinin yasam kalitesi puanları kadınların yasam kalitesi puanlarından daha yüksektir. Yas ilerledikçe, yasam kalitesi puanları düsmektedir. Bekar saglık personeli, bütün yasam kalitesi boyutlarında en yüksek puanı almıstır. Ebe-hemsire grubu, genel saglık boyutu hariç bütün yasam kalitesi boyutlarında diger meslek gruplarına göre daha düsük puan almıstır. Toplam çalısma süresi uzadıkça, yasam kalitesi puanları düsmektedir. sini kendine uygun bulan personel, genel saglık ve fiziksel fonksiyonellik boyutları dısında, bütün yasam kalitesi boyutlarında, isini kendine uygun bulmayanlardan daha yüksek puan almıstır. Maasını yeterli bulan personel, genel saglık, genel ruh saglıgı ve canlılık boyutları dısındaki diger bütün yasam kalitesi boyutlarında en yüksek puanı almıstır. Canlılık-fiziksel fonksiyonellik boyutları hariç bütün boyutlar arasında pozitif yönde anlamlı iliskiler bulunmustur. Arastırma grubunun yasam kalitesi boyutlarından aldıkları puanlar ortalaması yüksek bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The research was planned and carried out as a descriptive study, evaluating quality of life of auxiliary health personnel working in Türkiye Yüksek htisas Training and Research Hospital in Ankara. There was not any sampling study; it was planned on participation of all of the nursing staff in the hospital. The data, collected from 510 nursing staff during the research, was evaluated. Research?s participation rate was found % 90.7. The research data was collected depending on research group?s own notices via SF-36 quality of life scale and survey application form. The form was adapted by the researcher. It included 21 questions related to health, socio-demographic and working life features of persons and their quality of life scale. Score of the nursing staff maintained by the SF-36, compared with the characteristics of socio-demographic, health and working life. The research group had lower score related to psychological domains of quality of life. The group had higher score on psychical domains of the quality of life. Quality of life scores of male nursing staff were higher than the scores of female staff. Quality of life scores decreases through the declining ages. Single nursing staff had the highest score on the whole quality of life size. Mid-wife nursing group had lower scores than the other groups excluding general health size. Quality of life score decreases when the working period increases. The staff endorsing his or her work, excluding general health and physically functioning, had higher scores through overall quality of life dimensions than staff not endorsing the work. The staff accepting salary sufficient had the highest score on the whole quality of life size, except general health, general mental health and liveliness dimensions. A positive relationship was found among all dimensions except liveliness- physically functioning dimensions. Research group?s the average scores of quality of life of dimensions was found high level.