Preeklampside endotel disfonksiyonu ve iskemi modifiye albümin düzeyleri
Endothelial dysfunction and ischemia modified albumin levels in preeclampsia
- Tez No: 195438
- Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalısmada; saglıklı ve preeklamptik gebe kadınlarda oksidatif stres belirteçlerinin [süperoksit dismutaz (SOD), protein ileri oksidasyon ürünleri (AOPP), malondialdehid (MDA), nitrik oksit (NO)] önemini arastırıldı. Ayrıca endotelin-1 (ET-1) ve iskemi modifiye albümin düzeylerini (IMA) inceleyip endotel disfonksiyon parametreleri ile karsılastırıldı. 30 preeklamptik ve 30 saglıklı gebe çalısmaya dahil edildi. IMA [albümin kobalt baglama testi (ACB) ], NO [Griess reaktifi], AOPP, MDA ve tiyol düzeyleri spektrofotometrik metodlarla ölçüldü. SOD ve ET-1 düzeyleri ELISA teknigi ile uygun ticari kit kullanılarak belirlendi. statistiksel degerlendirme için Student-t testi kullanıldı. 0,05'den küçük p degerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
We have investigated the significance of oxidative stress markers [superoxide dismutase (SOD), advanced oxidation protein products (AOPP), malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), and thiol levels] in healthy and preeclamptic pregnant women. We also evaluated the level of endothelin-1 (ET-1) and ischemia modified albumin (IMA) to compare with endothelial dysfunction parameters. Thirty preeclamptic patients and thirty healty-pregnant women were took in this study. IMA [albumin cobalt binding test (ACB) ], NO [Griess reagent], AOPP, MDA and thiol levels were all measured using spectrophotometric methods. SOD and ET-1 levels were assayed by an enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) technique using a commercially available kit. Student?s paired t-test was used for the statistical analysis. P values less than 0,05 were considered statistically significant.