Hemşirelerin inkontinans alakalı dermatit'e ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Identifying nurses level of knowledge on incontinance associated dermatitis
  1. Tez No: 502593
  2. Yazar: FİRDES ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYİŞE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin İnkontinas Alakalı Dermatit'e ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan tüm hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan Kalp-Damar Cerrahi Yoğun Bakım, Gastro-Cerrahi ve Üroloji Yoğun Bakım, Koroner Bakım, Gastroenteroloji Yoğun Bakım ve Acil-Dahiliye Yoğun Bakım olmak üzere toplam beş erişkin yoğun bakım ünitesinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler (n=126) oluşturmuştur.Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak hazırlanan, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini (14 soru) ve bilgi düzeylerini sorgulayan önermelerden oluşan (59 ifade) anket formu kullanılmıştır.Veriler 21/Temmuz/2016 - 15/Eylül/2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama formları hemşireler tarafından doldurulmuştur. Verilerin toplanmasına başlanmadan önce Koç Üniversitesi'nden (01.06.2016 tarih ve 2016.131.IRB3.073 sayılı) etik kurul onayı ile, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Eğitim Plan ve Koordinasyon Kurulu'ndan (16.06.2016 tarih ve 346 sayılı toplantı kararı ile) araştırma izni alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Shapiro Wilk's, Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H Testleri, Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma Testi ve Spearman's Korelasyon Katsayısından yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %46.83'ü lisans programı (örgün eğitim) mezunu olup, yaş ortalamaları 29.5±6.77'dir.Hemşirelerin en fazla doğru oranda yanıtladıkları önerme“Derinin pH' sı, derinin bariyer fonksiyonunu yerine getirmesinde etkilidir”(%94.44) ifadesiyken en fazla yanlış/fikrim yok yanıtını verdikleri önerme“Korneositlerin yapısında bulunan, Doğal Nemlendirici Faktör, derinin yağ düzeyinin korunmasına yardımcı olur”(%96.03)ifadesidir. IAD'nin önlenmesine ve tedavisine yönelik olarak, toplam bilgi düzeyi açısından yüksek lisans mezunu hemşirelerin doğru yanıt ortalamalarının en yüksek (“X”̅=40.67±4.32 ) sağlık meslek lisesi mezunu olanların ise en düşük (“X”̅=29.12±10.08 ) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is performed as a descriptive and sectional study to determine the knowledge of incontinance associated dermatitis (IAD) among intensive care unit (ICU) nurses. The study universe consisted of all nurses who work at Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi (TYİEAH). Nurses who consented to participate in the study and work at the following five adult intensive care unit at TYİEAH formed our sample (n=126); Coronary ICU, Emergency Internal Medicine ICU, Gastroenterology ICU, Cardiovascular Surgery ICU and Gastrosurgery and Urology ICU. Data collecting was done by the questionnaire formed by the researcher based on the literature. The questionnaire consisted of propositions that examined nurses introductory features (14 propositions) and knowledge levels (59 propositions) and were filled out by the participants. Data collecting was done between 21/07/2016 - 15/09/2016. Koç University ethics committees approval (dated 01.06.2016 and numbered as 2016.131.IRB3.073 ) and TYIEAH Educational Planning and Coordination Commitee's research permission (346 numbered meetings decision dated 16.06.2016) were gathered before data collecting. Shapiro Wilk's, Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H Tests, Post-Hoc Multiple Comparison Test ve Spearman's Correlation Coefficient was used to evaluate the data. Participant nurses were 46.83% licence graduate and mean age was 29.5(±6.77). Most correctly answered(94.44%) proposition was“pH of the skin acts in skins braier function.”. The proposition most answered wrong or stated no knowledge (96.03%) was“Natural Moisturizer Factor found in the structure of corneocytes, helps skin to keep its oil levels.”. Knowledge levels of prevention and treatment of IAD based on correct answered propositions was higher among post graduates (40.67±4.32) and lowest among health profession high school graduates (29.12±10.08).