Kayseri il merkezinde seçilmiş kent tipi bir sağlık ocağı bölgesinde özürlülük sıklığı ve etkileyen faktörler
Disabilitiy prevalence and affecting factors in a selected urban health center area in kayseri
- Tez No: 195440
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSKENDER GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırma, kent tipi bir saglık ocagı bölgesinde özürlülük sıklıgını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Özürlülügü tanımlamak amacıyla DSÖ özürlülük sınıflaması kullanıldı. Bölgenin sosyoekonomik durumu gözetilerek, tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 406 hanede 1647 kisiye bu sınıflamaya göre özürlülük degerlendirmesi yapıldı. Arastırmada bölgedeki özürlülük sıklıgı % 11.5 olarak bulundu. Özürlülük sıklıgı kadınlarda (%57.7) erkeklere ( %42.3) göre anlamlı ölçüde yüksekti.. Özürlü bireylerin yas ortalaması 51.9± 17.8 bulundu. 65 ve üzeri yas grubunda özürlülük sıklıgı en fazlaydı ( %48.5). Özürlü bireylerin % 21.2'si okur-yazar degildi ve % 3.7'si herhangi bir sosyal güvenceye sahip degildi. Özürlü bireylerin % 66.1'inde kronik iç organ bozuklukları, % 37.6'sında kas-iskelet sistemi bozuklukları, % 8.5'inde göz ve görme ile ilgili bozukluklar, % 8.5'inde lisan ve konusma bozuklukları, %7.9'unda psikolojik bozukluklar, % 7.4 'ünde ise ögrenme bozuklugu saptandı. Özürlü bireylerin %11.1'inin özrü dogustan, %88.9'unun özrü ise sonradan meydana gelmisti. Sonradan meydana gelen özürlerin nedenleri arasında ilk sırayı kronik hastalıklar, dogustan özür nedenleri arasında ise genetik veya kalıtsal bozukluklar almaktaydı. Özürlü bireylerin % 3.2'sinin özrüne yönelik olarak tedavi görmedigi, % 90.5'inin rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanmadıgı ve % 88.4'ünün özre yönelik alet yada cihaz kullanmadıgı, % 18'inin günlük yasam aktivitelerinde tamamen bagımsız olmadıgı saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to define the disability prevalance and affecting factors in a urban health center area. The disability classification of WHO was used to define the disability. With taking in to consideration of socioeconomic status of region 1647 people in 406 houses were selected with clusting sampling method according to this classification. Disability prevalance at the region was found as 11.5 % in this research. Disability prevalance in the women ( 57.7 %) was significantly higher than men ( 42.3 %). Mean age of disabled people were 51.9 ± 17.8. Disability prevalances were highest in 65 and over age group ( % 48.5 ). 21.2 percent of the disabled people were ineducated and 4.9 percent of them didn?t have any social security. In the study group 66.1 % of the disabled individuals had chronic visceral organ disorders, 37.6 % had musculo-skeletal system disorders, 8.5 % had eye and vision problems, 8.5 % had language and speech problems, 7.9 % had psychological disorders and 7.4 % of them had intellectual disorders. 11.1 % of disabled individuals?disabilities were congenital, 88.9 % of disabilities occured after birth. First of the disability causes which occured after birth was found as chronic diseases, the first inborn disability cause was found as genetics or hereditary disorders. It is defined that 3.2 % of the disabled individuals didn?t take any suitable medical treatment for their disability, 90.5 % didn?t use rehabilitation services, 88.4 % didn?t use any device or equipment and 18.0 % were not completely independent in daily living activities.