Yumurtacı bıldırcınlarda oluşturulan ısı stresinde krom ve çinkonun bazı kan parametrelerine etkileri
Effects of chromium and zinc on blood parameters in laying quails exposed to heat stress
  1. Tez No: 195439
  2. Yazar: MERYEM GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısmada, ısı stresi olusturulan yumurtacı bıldırcınların rasyonuna krom (Cr+3) ve çinkonun (Zn+2) ayrı ayrı ve birlikte ilavesinin canlı agırlık, yem tüketimi, yumurta verimi ile kan glikoz, lipid ve malondialdehit (MDA) düzeylerine etkisi belirlenmistir. ki yüz kırk adet 8 haftalık Japon bıldırcını, her birinde 48'er hayvan bulunan bes deneme grubuna ayrılmıstır. Birinci ve ikinci gruplar termonötral ve ısı stresi kontrollerini olusturmus; termonötral kontrol grubu 19,33±1,4°C'de, ısı stresi kontrolü ve deneme grupları ise 31,39±1,76 oC'de tutulmustur. Kontrol grupları bazal rasyonla, deneme grupları 20 mg/kg Cr (CrCl3.6H2O), 40 mg/kg Zn (ZnSO4.7 H2O) ve 20 mg/kg Cr+40 mg/kg Zn ilaveli bazal rasyonlarla 8 hafta beslenmistir. Günlük yumurta verimi ve haftalık yem tüketimi kayıtları tutulmustur. Denemenin 5. ve 8. haftalarında, hayvanlardan alınan kan örneklerinde serum glikoz, trigliserit, total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve plazma MDA analizleri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of separate and combined dietary supplementation of chromium (Cr+3) and zinc (Zn+2) on live weight, food consumption, egg production, blood glucose, lipids and malondialdehyde (MDA) levels of laying quails exposed to heat stress. Two hundred and forty, 8 weeks old Japanese quails were assigned into five groups containing 48 birds in each. First and second groups were kept as thermoneutral and heat stress controls and the temperature was set to 19.33±1.4°C for thermoneutral control group, and 31.39±1.76°C for heat stress control and treatment groups. Quails in control groups were fed basal diets and the treatment groups were fed basal diets supplemented with 20 mg/kg Cr (CrCl3.6H2O), 40 mg/kg Zn (ZnSO4.7H2O) and 20 mg/kg Cr+40 mg/kg Zn for 8 weeks. Egg production was recorded daily and food consumption was recorded weekly. At 5th and 8th weeks, blood samples collected from the quails were analyzed for serum glucose, triglycerides, total cholesterol, high density lipoproteins (HDL) and plasma MDA.