Amibiyazis tanısında nativ-lugol, sedimantasyon ve trikrom boyama yöntemlerinin önemi
The importance of saline-iodine preparation, sedimentation and trichrome stain methods on diagnosis of amoebiosis
  1. Tez No: 195447
  2. Yazar: NİĞMET GÖZKENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Entamoeba histolytica bütün dünyada görülmekte fakat prevalansı, ülkeden ülkeye bölgeden bölgeye degismektedir. Ülkemizde de amibiyazis nispeten yaygın olarak bulunmakta ve halk saglıgı sorunu olarak önemini korumaktadır. Bu çalısmada dıskı örnekleri, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı'na basvuran hastalardan temin edilmistir. Agzı kapaklı kaplara alınan dıskı örnekleri önce nativ-lugol yöntemiyle incelenmistir. Daha sonra trikrom boyama yöntemi ile boyanarak E. histolytica/E. dispar yönünden degerlendirilmistir. Sonraki basamakta aynı dıskı örnekleri formol-etil asetat sedimantasyon yöntemiyle incelenmis, daha sonra trikrom boyama yöntemi ile boyanarak E. histolytica/E. dispar yönünden degerlendirilmistir. Çalısmada 1000 dıskı örnegi incelenmistir. Direkt nativ-lugol yöntemiyle hazırlanan preparatların 11'inde (%1,1), sedimantasyon sonrası nativlugol yöntemiyle hazırlanan preparatların 13'ünde (%1,3) E. histolytica/E. dispar pozitif bulunmustur. Direkt trikrom boyama yöntemiyle incelenen preparatların 9'unda (%0,9), sedimantasyon sonrası trikrom boyama yöntemiyle incelenen preparatların ise 12'sinde (%1,2) E. histolytica/E. dispar pozitif bulunmustur. Sonuçlar Mc Nemar metodu ile degerlendirilmistir. Yöntemlerin tanı degerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıstır (p>0,05). Bununla birlikte amibiyazis tanısında kullanılan yöntemler arasında faydalı, en az zaman alan, aynı zamanda en ucuz olan yöntemin nativ-lugol yöntemi oldugu saptanmıstır. Formol-etil asetat çoklastırma yönteminin E. histolytica/E. dispar kistlerinin görülme sıklıgını artırdıgı ve trikrom boyama yönteminin E. histolytica/E. dispar'ın diger organizmalardan kesin olarak ayrımını saglaması nedeniyle spesifik tanı amacıyla kullanılmasının gerekli oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Entamoeba histolytica is found throughout the world but prevalance changing from every country to every area. Amoebiosis is relatively common in our country and keeps its importance as community healty problem. In this study, stool samples were provided from patients applied to Erciyes University, Medical Faculty, Parasitology Department. Stool samples taken in adequate container were examined first with saline-iodine method. Then they were finally stained with trichrome staining method to evaluated for E. histolytica/E. dispar. After that, same stool samples were examined with formolethil asetat sedimentation method and then they were finally stained with trichrome staining method to evaluated for E. histolytica/E. dispar. In this study, 1000 stool samples were analysied. 11 of 1000 (%1,1) stool samples examined directly with saline-iodine preparations and 13 (%1,3) of them examined after sedimentation were found positive for E. histolytica/E. dispar. 9 of 1000 (%0,9) stool samples examined directly with trichrome staining method and 12 of them (%1,2) examined the same method after sedimentation, were found positive for E. histolytica/E. dispar. Results were asesed with the Mc Nemar method. There was no statistical difference between diagnosis methods (p>0,05). However, nativ-lugol is the useful, less occupy and the cheapest method for diagnosis of amoebiosis. Formol-ethil asetat concentration method increases the occuring of E. histolytica/E. dispar cysts and trichrome staining method precisely differentiate E. histolytica/E. dispar from other organisms. As a result, trichrome staining method is deduced to use in specific diagnosis.