Antı fgf-9'un ın vıtro embriyonik gelişim üzerine etkileri
The effects of anti fgf-9 on embryonic development in vitro
  1. Tez No: 195448
  2. Yazar: İLKİM İLKNUR TEKİNARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERDOĞAN UNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gelisen teknoloji insan hayatını kolaylastırırken ortaya çıkan yan ürünler ise insan saglıgını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu zararlı ürünler anne karnındaki embriyoyu etkileyerek ölü dogumlara ya da sakat dogmasına neden olmaktadır. Sıçanlarda embriyonik gelisimin 9,5.-11,5. günler arası organ taslaklarının gelistigi dönemi kapsamaktadır. Bu dönemlerde teratojenlere maruz kalmak gebeligin sonlanmasına ya da malformasyonlara neden olmaktadır. Teratojenlerin ve ilaçların etkilerinin önceden belirlenebilmesi ve dogumsal malformasyonların etkilerinin erken saptanabilmesi için in vivo (canlıda) ve in vitro (organizma dısında) çalısmalar baslamıstır. 9,5 ve 11,5 günlük embriyonik periyodu kapsayan in vitro embriyo kültürü teknigi anti fibroblast büyüme faktörlerin embriyo üzerindeki etkilerinin çalısılabilmesi için uygun bir dönemdir. Sunulan çalısmada, embriyo kültür ortamına monoclonal fibroblast growth factor-9 (anti FGF-9) ilave ederek embriyo kültürü üzerine olan etkisi arastırıldı. 48 saatlik kültür periyodu sonunda degisik dozlardaki (1 mikrogram, 2 mikrogram ve 4 mikrogram) anti FGF-9'un embriyolar üzerine etkisi morfolojik olarak degerlendirildi. Toplam morfolojik skor kontrol grubunda 59.6±0.51 iken deney gruplarında (1, 2 ve 4 mikrogram) sırasıyla 43.7±4.94; 42.4±13.52 ve 29.2±10.97'dir. Morfolojik skorlama sistemine göre toplam morfolojik skor, vitellus kesesi çapı, embriyo bas-kıç uzunlugu ve somit sayısı karsılastırıldıgında deney gruplarında anlamlı bir gerilemenin oldugu tespit edildi. Sonuçlar, anti FGF-9'un embriyonik gelisimde gerilemeye neden olabilecegini ortaya koymaktadı
Özet (Çeviri)
Tecnological impruments make human life easier but its products culd be harmful for life and development. These harmful products cause abortions and malformed babies. Primordias of embryonic organs develop during 9,5-11,5th days of embryonic development in rats. Exposure of teratogens during this period results with abortion or embryonic malformations. In vivo (in living organisms) and in vitro (out of living organisms) studies are being made to understand the effects of drugs and teratogens. These studies help us to detect the malformations at an early stage. In vitro embryo culture technique that include between the 9,5 and 11,5th days of the embryonic period culd be suitable for studying the effects of anti fibroblast growth factors on the embryo. In this study, monoclonal fibroblast growth factor-9 (anti FGF-9) is applied to the embryonic culture and its effects were observed. After the 48 hours of culture period, effects of different doses of anti FGF-9 (1 microgram, 2 microgram, 4 microgram) on the embryos were evaluated morphologically. Total morphologic score in the control and research group (1, 2 and 4 microgram) were 59.6±0.51, 43.7±4.94; 42.4±13.52 and 29.2±10.97 respectively. According to Morphologic Scoring Systems, there were a significant regression in the research group in the total morphologic score, yolk sac diameter, crown-rump lengths and somite number when compared to the control group. As a result it was clear that. The results suggest that anti FGF-9 may cause a regression in the embryonic development period.