Sulu ortamdaki bazı eser metal iyonlarının aas ile tayinleri öncesi miseller sistem ekstraksiyonu ile zenginleştirilmesi
Precocentration of some trace metalions in aqua phase by miceller extraction before their determination by aas
- Tez No: 195446
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yüksek matriks içerisindeki düsük konsantrasyondaki agır metallerin atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayininde iki temel problem vardır. Bu problemlerin üstesinden gelmek için ayırma-önderistirme yöntemlerine sıkça basvurulur. Ayırma-zenginlestirme yöntemleri arasında elektrobiriktirme, membran filtrasyonu, katı faz ekstraksiyonu ve sıvı-sıvı ekstraksiyonu sıkça kullanılmaktadır. 1976'da Watanabe ve çalısma arkadasları sıvı ekstraksiyonu yerine ve miseller sistem ekstraksiyonunu gelistirmislerdir. Son yıllarda ve miseller sistem ekstraksiyonu kullanılarak eser element önderisiklestirilmesi çalısmaları artmıstır. Bu çalısmada, krom (III), kursun (II), bakır(II), nikel(II), bizmut(III) ve kadmiyum(II) iyonlarının miseller sistem ekstraksiyonu yöntemiyle önderisiklestirilmesi ve atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini gerçeklestirilmistir. Non-iyonik yüzey aktif madde olan Tween 80 misel ortamı olusturmak için kullanılmıstır. Yöntemin optimizasyonu için, çözelti pH'sı, reaksiyonun sıcaklıgı, yüzey aktif madde miktarı ve örnek hacmi gibi parametrelerin yönteme etkisi arastırılmıstır. Yüzey aktif maddece zengin kısmın viskositesini azaltmak amacıyla bu faz 1mL 1 mol L-1 metanollü HNO3 ile çözülmüs ve 5 mL'ye 1 mol L-1 HNO3 ile tamamlanmıstır. Gelistirilen yöntem bazı maden ve içme suları, gıda maddeleri ve farmasotik örneklerdeki Cr(III), Pb(II), Cu(II), Ni(II), Bi(III) ve Cd(II) düzeylerinin tayinleri için kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Low concentration of heavy metals and high matrix levels are two main problems in the flame atomic absorption spectrometric determinaton of them. The techiniques of seperationpreconcentration are often applied to overcome these problems. Solid phase extraction, liquid-liqıid extraction and miceller system extraction have been used as seperation-preconcentration techniques. In 1976, Watanabe and co-workers have been introduced Cloud point extraction tecnique instead of solvent extraction. Last years preconcentration of trace metals with using miceller system extraction is getting increased. In this study, a miceller system extraction for preconcentration of chromium(II), lead(II), copper(II), nickel(II), bismuth(III) and cadmium(II) ions has been investigated prior to their flame atomic absorption spectrometric determinations. Tween 80 that is nonionic surfactant, is used as miceller media. For optimization of the method, the effects of some analytical parameters like pH, reaction temperature, concentration of surfactant, sample volume have been investigated. To decrease of viscosity surfactant-rich phase, added 1mL 1 mol L-1 HNO3 with methanole and to completed 5 mL with 1 mol L-1 HNO3. The optimized method was applied to determination of the content of Cr(III), Pb(II), Cu(II), Ni(II), Bi(III) ve Cd(II) in tap water, mineral water, some foods and pharmaceutical samples.