Sodyum hipoklorite maruz kalmış kişilerin lenfositlerindeki mikronükleus sıklığının araştırılması
Investigation of micronucleus frequency in lymphocytes of subjects exposed to sodium hypochlorite
  1. Tez No: 195449
  2. Yazar: SELÇUK UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMİYET DÖNMEZ ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sodyum hipoklorit alkali ve tahrip edici bir eriyiktir. Yutulursa agızda ve bogazda yanıklara, siddetli bulantı kramplarına, kusmaya, nefes almada sıklıga, soka, siddetli kas spazmına, koma yada ölüme yol açabilir. Çalısmamız DNA ya da kromozom seviyesindeki hasarların göstergesi olarak önerilen mikronükleus (MN) testi kullanılarak, mesleki olarak sodyum hipoklorite maruz kalmıs 7 kisi ve 7 saglıklı kontrol kisi üzerinde gerçeklestirildi. Sodyum hipoklorite maruz kalmıs ve saglıklı kontrol kisilerden periferal kan örnekleri alınıp kültüre edildi. Kültürlere sitokinezi durdurmak amacıyla 44. saatte 3?g/ml son konsantrasyonda sitokalazin B (Cyt-B) eklendi ve 72. saatte kültürler sonlandırıldı. Sodyum hipoklorite maruz kalmıs kisilerin kültüre edilmis lenfositlerindeki MN degerleri 1.70±0.33 (ortalama ± SS) ve kontrol kisilerin MN degerleri 0.75±0.27 idi. Kontrol kisilerle karsılastırıldıgında sodyum hipoklorite maruz kalmıs kisilerin MN degerlerinin istatistiksel (Mann- Whitney U test) olarak kontrollerin MN degerlerinden daha yüksek oldugu bulundu (p=0.002). Sonuçlarımız, sodyum hipoklorite maruz kalmıs kisilerin lenfositlerinde kromozomal hasarın varlıgına isaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sodium hypochlorite is a base and damaging solution. If it is swallowed, this may cause irritation in mouth and throat, serious nauseas, vomits, breathing problems, shock, serious muscle spasm, coma or even death. In the present study, we studied on 7 people who had been occupationally exposed to sodium hypochlorite and 7 healthy controls, using the micronucleus (MN) assay proposed as a marker of damages at the DNA or chromosome level. Peripheral blood samples were obtained and cultured from subjects exposed to sodium hypochlorite and healthy controls. To block cytokinesis, at 44 h of incubation, cytochalasin-B (Cyt-B) was added to cultures to give a final concentration of 3 ug/ml, and cells harvested at 72 h. MN frequencies in cultured peripheral lymphocytes of subjects exposed to sodium hypochlorite and controls were 1.70±0.33 (mean ±SD) and 0.75±0.27, respectively. As compared with controls, MN frequencies of subjects exposed to sodium hypochlorite were found statistically (Mann- Whitney U test) higher than MN frequencies of controls (p=0.002). Our results indicate the presence of chromosomal damage in lymphocytes of subjects exposed to sodium hypochlorite.