Din görevlilerinin organ nakli ve bağışına bakış açıları
The viewpoint of religous officials to organ transplant and donation
  1. Tez No: 195450
  2. Yazar: EMEL GÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİYE ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın oldugu gibi, ülkemizin de en önemli saglık sorunlarının basında yer almaktadır Ülkemizde organ bagısları henüz istenilen seviyeye ulasamamıs ve organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu çalısma organ bagısı konusunda önemli rol üstlenebilecek olan din görevlilerinin organ nakli ve bagısına yönelik bakıs açılarını degerlendirmek için yapılmıstır. Arastırma kapsamına Kayseri il müftülügünde çalısan 540 din görevlisinin tamamı alınmıstır. Din görevlilerinin aylık olagan toplantıları esnasında anket uygulamayı kabul etmis olanlara arastırmacı gözetiminde anket uygulanmıstır. Anket uygulamasına din görevlilerinin %86.6'sı katılmıs olup 468 kisi degerlendirilmeye alınmıstır. Din görevlilerinin %90.8'i organ bagısının önemine inanmaktadır. Din görevlilerinin yaklasık yarısı organını bagıslamayı düsündügünü belirtmis olup, ancak yalnızca %1.1'i organ bagısında bulundugunu ifade etmistir. Organ bagıslama oranlarının düsük olmasının temelinde öldükten sonra organlarının yerinde kalmasının uygun oldugu, organ nakli organizasyonları ile beyin ölümü kavramına güvenmeme, henüz erken oldugunu düsüncesi ve konu ile ilgili bilgi eksikligi önemli bir yere sahiptir. Arastırma grubunda ölen bir yakının organlarını bagıslayacagını belirtenlerin oranı %21.2'dir. Bagıslamak istemeyenlerin nedenleri arasında kendisi olsa vermek istemeyebilir ve vücudun kesilip biçilmesi uygun degil düsünceleri yer alırken grubun %21.1'i ihtiyacı olan bir yakınına organını bagıslayabilecegini belirtmistir. Din görevlilerinin %61.3'ü slam dininin organ bagısı ve nakli konusuna olumlu baktıgını düsündügünü belirtirken grubun %4.9'u öldükten sonra ahirette organların kendisi hakkında sahitlik edecegini düsünmektedir. Din görevlilerinin %38.0'i beyin ölümü gerçeklesen kisi adına ailesinin organ bagısında bulunmasının slami açıdan hiçbir sakıncası olmadıgını belirtmistir. Din görevlilerinin % 90.8 i organ bagısıyla ilgili olarak daha önce bilgi almıstır. Bilgi edinmelerinde %70.0 oranı ile radyo-TV en etkili araç olmustur. Ancak din görevlilerinin büyük bir kısmı organ bagısında bulunabilecegi yerler, organ bagısı ve nakli için olması gereken sartlar, beyin ölümü kavramı, bagıslanabilen organlar konusunda yeterli bilgi sahibi degildir. Din görevlileri ülkemizde organ bagısının yetersizligine neden olarak organ bagısı ve naklinin iyi anlatılamaması ve dini inançların neden oldugunu düsünmektedir. Sonuç olarak din görevlileri organ bagısı ve nakline yönelik olarak olumlu düsünceye sahip olmalarına ragmen organ bagıslama oranları düsük bulunmustur. Din görevlilerinin organ bagısı ve nakli ile ilgili olarak halkı bilgilendirme durumları çok düsük düzeylerde bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Ilnessess which can only be treated by organ transplant is one of the leading health issues of our country as the world. The patients in our country waiting for organ or tissue transplant is increasing but donation is not in the requested levels. This work is done to evaluate the religious officials very important viewpoint about organ donation and transplant. In the study, all 540 officials working in Kayseri municipality mufti office were included. During the monthly meeting of these officials, those who intend to join the poll completed the poll under the supervision of researcher. %86.6 of the religious officials participated in the research and 468 of these were evaluated. %90.8 of the religious officials believe in the importance of organ donation. Half of these people declare that they are thinking of donating their organs but only %1,1 actually donated their organs. The main reasons for organ donation ratio to be so small are, the idea of appropriateness of havıng organs in place after death, not trusting to organ transplant organizations and brain death concept, lack of information. %21.2 of the research group declared that they will donate the organs of a dead relative. In the research group this %21.2 believe that it is inappropriate to cut up the body but they can donate the organs of a dead relative. %61.3 of the officials declared that islam looks in a positive way for the organ donation and transplant but %4.9 of the group believes that the organs are going to be witnesses for your life in the afterlife ( after death). %38 of the officials believe that it has no harm for a person who suffered brain death to make the decision of donation by the family. %90.8 of the officials had information previously about organ donation. %70 received information via radio-tv. But most of the officials do not have enough knowledge about where to donate the organs, the requirements for donation and transplant, brain death concept and the organs which can be donated. Religious staff believes that the reason for organ donation and transplant to be so relativly low is because of not telling the people in an efficient way about donation and religious beliefs. As a result, although they have positive ideas about organ donation and transplant, religious officials have a relativly low rate of donation. The informing of people about organ donation and transplant by religious officials are found very low rates