Bitkilerden boya elde edilmesi ve mikroskobik preparatlarda kullanılma yöntemlerinin araştırılması
Attaining dye from the plants and the investigation of the methods of its usage in micropscopic preparations
  1. Tez No: 195452
  2. Yazar: NAZMİYE NAMALDI BİTGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN CÜCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalısmada, boya kaynagı olarak asma yapragı (Vitis vinifera) (AY) kullanılmıstır. Boya banyosu olarak uygun; çözücü fazı, mordan ve pH degerini bulmak kosuluyla, boya miktarı, boyama süresi, günese tutma süresi ve ısık kaynagı gibi parametreleri deneme yanılma yoluyla belirleyerek, sogan kök hücreleri (SKH) ve stimule edilmis insan t-lenfosit kromozom yayma preparatları (KYP) boyanmıstır. Boya banyosunda; çözücü olarak, distile su (DS) + metil alkol, DS + etil alkol, DS + asetik asit, DS + sodyum hidroksit; mordan maddeleri olarak demir-2-sülfat (FeSO4), sap, sap + glisin, sap + Lsistein ve sap + potasyum bikromat (K2Cr2O7) tek tek denenmistir. pH degerleri olarak 1,2,3,4,5,8 ve 11 ; ısık kaynagı olarak günes ısıgı ve ultraviyole (UV) (280 nm dalga boyunda 30 dk); 1,5 ; 2,0 ; 2,5 saatlik kaynatma süreleri ; 15, 30, 45, 60 dakikalık günes ısıgına tutma süreleri ayrı ayrı denenmistir. Boya banyosu pH=4' e ayarlandıgında, sıvı fazı olarak distile su+asetik asit, mordan maddesi olarak sap ve ısık kaynagı olarak günes ısıgı kullanıldıgında boyanma gerçeklesmis ve en iyi görüntü elde edilmistir. Sonuç olarak asma yapragı özütü (AYÖ)' nün potansiyel bir floresan boya degeri oldugu kararı verilmistir. Diger denenen boya banyoları (DS + metil alkol, DS + etil alkol, DS + sodyum hidroksit), mordanlar (FeSO4, sap + glisin, sap + L-sistein, sap + K2Cr2O7), pH degerleri ( 1,2,3,5,8,11) ve UV ısık kaynagında, ısık yada floresan mikroskobunda gözlemlenebilir bir boyanma saglanamamıstır.
Özet (Çeviri)
In this study vine leaf (Vitis vinifera) (VL) was used. For the dying bath the appropriate solvent phase;, mordant and pH degrees were found, and for the hypothetical testing such as dye quantity, dying duration, the sunshine exposure time and the light source were determined depending on the heuristic results. Via these determination onion stem cells (OSC) and stimulated human tlymphocyte chromosome preparations (CP) were dyed. In dye bath as solvent phase distiller water (DW) + methyl alcohol, DW +ethyl alcohol, DW +acetic acid, DW+ sodium hydroxide; as mordant materials ferrous-2-sulfate (FeSO4), alum, alum +glycine, alum + L-sistein and alum + potassium bichromate (K2Cr2O7) were tested seperately. As pH degrees 1,2,3,4,5,8 and 11 ; as the light sources sun light and ultraviolet (UV) (30 minutes in 280 nm wave light) ; 1,5 ; 2,0 ; 2,5 hours of dyeing time; 15, 30, 45, 60 minutes of exposure to sun light were tested. When the dye bath was adjusted to pH=4, as liquid phase;, distiller water + acetic acid; alum mordant and sun light were used, the dying was achieved and the best image was attained. In conclusion, the value of vine leaf extract (VLE) as a potential fluorescence dye has been demonstrated. Other tested dye baths (DW+ methyl alcohol, , DW +ethyl alcohol, DW+ sodium hydroxide) , mordants (FeSO4, alum +glycine, alum + L-sistein, alum+ K2Cr2O7), pH degrees ( 1,2,3,5,8,11) and in UV light source an observable dye in light or fluoresance microscope could not be obtained.