Şant yerleştirilmiş hidrosefalili yeni doğanlarda beyin ventrikül hacimlerinin stereolojik metodla hesaplanması
Estimation of the brain ventrichle volume in newborns with shiunted hydrocephalus by stereological method
- Tez No: 195453
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Merkezi Sinir Sisteminde sıklıkla rastlanan patolojik durumlardan biri de hidrosefalidir. Hidrosefali; Beyin Omurilik Sıvısı (BOS)'nın üretim ve emilimi arasındaki dengesizlik veya BOS dolasım yollarında herhangi bir yerde tıkanma sonucu ventriküllerde asırı BOS birikimi ve bunlara baglı olarak sıklıkla intrakranial basınç yükselmeleri ile karakterizedir. Hidrosefali tanısında ve takibinde sıklıkla kullanılan yöntemler Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans (MR) görüntülemedir. Son yıllarda klinik uygulamalarda radyolojik tetkiklerden elde edilen görüntüler üzerinde, Stereoloji'de hacim hesaplama yöntemlerinden biri olan Cavalieri Prensibinin sıklıkla uygulandıgı görülmektedir. Cavalieri Prensibi kullanılarak, görüntü analiz sistemleriyle birbirine paralel görüntüleri alınabilen, gerçekte 3 boyutlu olan her yapının tarafsız ve etkin bir biçimde hacminin hesaplanabilecegi ve 2 boyutlu görüntülerden kaynaklanabilecek hatalardan uzak bir degerlendirmenin yapılabilecegi gösterilmistir. Bu çalısmada, hidrosefalisi bulunan 6 kız ve 7 erkek olmak üzere toplam 13 yeni doganın sant yerlestirilme operasyonundan önce ve operasyondan sonraki dönemlere ait BT kesitlerinde ventrikül hacimlerindeki degisim Cavalieri Prensibi ile hesaplanarak degerlendirildi. Sonuçta 13 hastanın 10'unda ventrikül hacminde azalma olurken, 3'ünde artıs oldugu gözlendi. Bu tip bir yaklasımla yapılacak degerlendirmeler, hastalıkların objektif tanısının yapılabilmesine imkan vermesinin yanı sıra tedaviye cevabın degerlendirilmesinde de güvenilir sonuçlar verebilir.
Özet (Çeviri)
Hydrocephalus is a pathologic diseases which was seen often in the Central Nervous System. Hydrocephalus was characterized by enlargement of the cerebral ventricles due to imbalance between production and absorbtion of Cerebrospinal Fluid (CSF) or due to obstructed of cerebrospinal fluid somewhere along its path, as a result of these process intracranial pressure was usually increased. Computed Tomography (CT) and Magnetic Rezonans Imaging (MR) were commonly used methods for diagnosis of hydrocephalicus. Cavalieri method is one of the volume estimation methods in steorologi in recent years, and this method was often applied on imagings which are obtained from radyological images. Aim of this study is to estimate in ventricules volumes by using cavalieri method on BT sections which were obtained from pre and post operative shunted 13 newborns ( 6 female and 7 male). The results showed that the ventricular volume decreased in six patients and increased in four patients. This method could give reliable results for therapy evaluation and objective diagnosis of patients.