Geleneksel ağaç baskı resim sanatı ile Türk kumaş desenlerine güncel bir yaklaşım: Doğal boya uygulamalı kumaş baskı tasarım çalışması
A contemporary approach to Turkish textile patterns through traditional woodblock printing art: A fabric print design study with natural dye application
- Tez No: 1006813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLIHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Anadolu'da var olan ağaç baskı yöntemi ile Japon ağaç baskı resim sanatında elde edilen boya yöntemi kullanarak Türk desenleri ile doğal kumaşlar üzerine doğal boya ile baskı yapmaktır. Ayrıca, bitkilerden elde edilen doğal boyaların farklı mordanlar ile sonuçlarının analiz edilmesi ve bir giysi koleksiyonuna uyarlanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmada, baskı uygulama sürecinde geleneksel yazmacılık sanatı, boya oluşturmada ise Japon ağaç baskıcılıkta kullanılan çökeltme işlemi yöntem olarak belirlenmiştir. Boyarmadde oluşturma sürecinde bitkisel kaynak kullanılarak hazırlanan baskı boyaları, 3 farklı doğal kumaş üzerine uygulanmıştır. Elde edilen baskı numuneleri, giysi formuna dönüştürülmüştür. Bulgular: Çalışma neticesinde, 4 farklı bitki ile hazırlanan baskı boyasının, çeşitli mordan madde ve kumaş türleri üzerinde belirgin farklılıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca elde edilen baskı numunelerinden oluşturulan giysi koleksiyonu ise, iki farklı kültürlerde yer edinmiş ağaç baskı sanatının sentezinin sanatsal bir ifadesi olmuştur. Sonuç: Çalışmanın sonucunda, doğal boya ile yapılan baskı uygulamalarının haslık değerlerinin orta-iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiş, SEM görüntüleri ve SEM-EDX analizlerinden baskıların kalite açsından uygulanabilir olduğunu anlaşılmıştır. Geleneksel yöntem ile üretilen baskıların giysi formuna dönüşmesi, kültürel sürdürülebilirliğin çağdaş tasarım yöntemleri ile yeniden hayat bulmasına katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of study is to print with natural dye on natural fabrics with Turkish patterns by using the woodblock printing method existing in Anatolia and the dye method obtained in Japanese woodblock printing art. In addition, it is aimed to analyze the results of natural dyes obtained from plants with different mordants and adapt them to a clothing collection. Method: In the study, the traditional art of printing was determined as the method in the printing application process, and the precipitation process used in Japanese woodblock printing was determined as the method in creating paint. Printing dyes prepared using vegetable resources in the dyestuff creation process were applied on 3 different natural fabrics. The resulting print samples were converted into clothing form. Findings: As a result of the study, significant differences were observed in the printing dye prepared with 4 different plants on various mordant material and fabric types. In addition, the clothing collection created from the print samples obtained has been an artistic expression of the synthesis of woodblock printing art that has taken place in two different cultures. Results: As a result of the study, it was determined that the fastness values of printing applications made with natural dye gave medium-good results, and it was understood from SEM images and SEM-EDX analyzes that the prints were applicable in terms of quality. The transformation of prints produced with traditional methods into clothing forms has contributed to the revival of cultural sustainability with contemporary design methods.