Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde günlük fiziksel aktivite programının kemik mineralizasyonuna etkisi
Effect of daily physical activity program to the bone mineralization in very low birth weight preterm infants
- Tez No: 195451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BAYAT, DOÇ. DR. TAMER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu arastırma; çok düsük dogum agırlıklı (ÇDDA) preterm bebeklerde günlük fiziksel aktivite programının kemik mineralizasyonuna etkisini degerlendirmek amacıyla kontrollü rasgele çalısma olarak yapılmıstır. Çalısmaya; dogum agırlıgı 800-1600 gr olan, gestasyonel yası 26-32 haftalar arasında degisen, enteral yolla alınan besini tolere edebilen, tıbben uygun vitamin ilaveleri ve uygun antibiyotik tedavileri dısında tıbbi tedavi almayan 40 ÇDDA preterm bebek (egzersiz grubu; n=20, kontrol grubu; n=20) alınmıstır. Veriler arastırmacı tarafından olusturulan veri toplama formu ile toplanmıstır. Egzersiz grubunda bulunan ÇDDA preterm bebekler 1 ay süre ile günlük fiziksel aktivite programına alınmıs, kontrol grubunda olan ÇDDA preterm bebekler ise normal bakım sürecine bırakılmıstır. Çalısma öncesinde ve sonrasında bebeklerin antropometrik ölçüm, tibia SOS ve biyokimya degerlerine bakılmıstır. Verilerin degerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bagımlı iki örnek t testi, bagımsız iki örnek t testi, Wilcoxon Signed testi, Mann Whitney U testi, Pearson ve Sperman korelasyon analizleri kullanılmıstır. Arastırmada; çalısma öncesine göre çalısma sonrasında kemik SOS degerlerinin egzersiz grubunda artma (+129.3 m/sec), kontrol grubunda azalma gösterdigi (-78.2 m/sec) tespit edilmistir. Çalısma sonrası kemik SOS degerleri karsılastırıldıgında, kontrol grubuna göre egzersiz grubunda SOS degerinin yüksek ve gruplar arası farkın anlamlı oldugu belirlenmistir (p=0.014). Egzersiz grubundaki ÇDDA preterm bebeklerde antropometrik ölçüm degerlerindeki yüzde artmanın kontrol grubuna göre daha fazla oldugu ve gruplar arasında üst kol çevresi degerindeki yüzde artmanın istatistiksel olarak anlamlı, digerlerinin ise anlamsız oldugu bulunmustur. ÇDDA preterm bebeklerde günlük fiziksel aktivite programının kemik mineralizasyonuna katkısından dolayı yenidogan servislerinde bakım rutinine eklenmesi önerilmistir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of daily physical activity program to the bone mineralization in very low birth weight (VLBW) preterm infants as controlled randomized trial. 40 VLBW preterm infants (activity group; n= 20, control group; n=20) whose birth weight were 800-1600 gr, gestational week were 26-32; who can tolerate nutrition through enteral, and who can not any treatment except vitamins and antibacterial treatment were taken to the study. Data was collected through a form prepared by the researcher. VLBW preterm infants in activity group were taken daily physical activity program for 1 month; preterm infants in control group were received in normal care process. The anthropometric measurements, tibia SOS and biochemical values were measured after and before the study. For statistical analysis, descriptive statistics, dependent two sample t test, independent two sample t test, Wilcoxon Signed test, Mann Whitney U test and Pearson and Sperman correlation analysis were used. It is determined that after the study bone SOS values were increased at activity group (+129.3 m/sec), while it was decreased at control group (-78.2 m/sec), according to before the study. When the bone SOS values were compared after the study, it is found that SOS values were high at activity group against the control group and the difference between the groups were significant (p=0.014). It is found that the rise in percentage of the anthropometric measurements at VLBW preterm infants in activity group were more than control group, rise in percentage of the upper arm diameter value was significant as statistical but, the others were insignificant. It is suggested that daily physical activity program at VLBW preterm infants should be done at newborn units as routine because of its benefit on the bone mineralization.