Doğal örneklerdeki bazı eser metal iyonlarının birlikte çöktürme yöntemiyle zenginleştirilmesi ve aas ile tayinleri
Preconcentration of some trace metal ions in naturel samples by coprecipitation method and their determination by aas
  1. Tez No: 195459
  2. Yazar: AYŞE KARS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SOYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Modern instrumental tekniklerinin gözlenebilme sınırı degerlerinin düsük derisim düzeyleri ve gerçek örneklerin matriks bilesenlerinin bozucu etkileri nedeniyle, çevre örneklerindeki eser düzeydeki agır metal iyonları için ayırma ve zenginlestirme teknikleri bir gereksinimdir. Katı faz özütlemesi, iyon degistirme, elektrobiriktirme, sıvı-sıvı özütlemesi agır metal iyonları için sıkça kullanılan ayırma-zenginlestirme yöntemleridir. Birlikte çöktürmede eser düzeydeki metaller için etkin tekniklerden birisidir. Bu çalısmada, demir(III), nikel(II), kadmiyum(II) ve kursun(II) iyonlarının alevli atomik absorpsiyon spektrometrik tayinleri öncesi bakır (II) hidroksit (Cu(OH)2) ile birlikte çöktürülmelerini esas alan bir ayırma-zenginlestirme yöntemi sunulmustur. Analitler için kantitatif geri kazanma degerleri için, reaktif miktarları, örnek hacmi, çökelek olusum süresi gibi analitik parametreler optimize edilmistir. Matriks iyonlarının etkileri de arastırılmıstır. Alevli AAS ile tayinlerde gözlenebilme sınırları Fe(III), Ni(II), Pb(II), Cd(II) için sırasıyla 11 ?g/L, 3 ?g/L, 7 ?g/L, 2 ?g/L olarak bulunmustur. Ortalama geri kazanma degerleri genelde % 95 ?105 aralıgındadır. Gelistirilen yöntem bazı dogal örneklere uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Separation-Preconcentration techniques are a necessity for trace heavy metal ions in environmental samples because of the lower level of these ions than the detection limits of the instrumental techniques and interferic effects of the matrix components of the real samples. Solid phase extraction, ion-exchange, electrodeposition, liquid-liquid extraction are widely used separationenrichment techniques for heavy metals. Coprecipitation is also one of the efficient techniques for metals at trace levels. In this work, a separation-preconcentration procedure based on the copper(II) hydroxide (Cu(OH)2) coprecipitation of iron(III), nickel(II), cadmium(II) and lead(II) ions is presented prior to their flame atomic absorption spectrometric determinations. The analytical parameters including reagent amounts, sample volume, standing time etc. were optimised for quantitative recoveries for analytes. The influences of the matrix ions were also examined. The detection limits for Fe(III), Ni(II), Pb(II), Cd(II) were found as 11 ?g/L, 3 ?g/L, 7 ?g/L, 2 ?g/L respectively. The presented procedure was applied to some natural samples.