Trombositten zengin plazma ve otojen kemik grefti uygulamalarının köpeklerde fenestrasyon tipi defektlerde incelenmesi
The examination of platelet rich plasma and autogenous bone graft comparision in fenestration defects in dogs
  1. Tez No: 195461
  2. Yazar: İLKER KESKİNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN AÇIKGÖZ, Y.DOÇ.DR. ARZU ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Trombositten Zengin Plazma (TZP), küçük hacimli bir plazma içinde trombositlerin konsantre edilmiş halidir. Trombosit konsantrasyonu olduğu için aynı zamanda tüm yara iyileşmelerini başlatan ve trombositlerden salındığı kanıtlanmış büyüme faktörlerinin de konsantrasyonudur. Bu çalışmanın amacı trombositten zengin plazmanın kemik ve sement dokularının rejenerasyonu üzerine etkilerini tek başına ve otojen kemik grefti ile beraber 3 farklı zaman aralığında değerlendirmekti. Çalışmada 6 adet Türk çoban köpeği kullanılmıştır. Köpeklerden alınan kandan TZP hazırlanmasını takiben standart 4x4 mm fenestrasyon defektleri oluşturulmuştur. Defektler TZP, otojen kemik, otojen kemik + TZP uygulanan ve kontrol (boş defekt) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Histomorfometrik olarak stereolojik yöntem ile defektlerde trabeküler kemik ve sement alanı oranları 4., 8. ve 12. haftalarda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Platelet Rich Plasma (PRP) is concentration of platelets in a small volume of plasma. Because it is a concentration of platelets, it is also a concentration of growth factors proved to be actively secreted by platelets to initiate all wound healing. The aim of this study was to evaluate the effect of platelet rich plasma on the regeneration of bone and cement tissues with using autogenous bone and alone in the 3 different time periods. 6 Turkish sheepdogs were included in the study. After preparing PRP from the blood taken from the dogs the standart 4x4 mm fenestration defects were formed. The defects were separated as PRP alone, autogenous bone, autogenous bone+PRP and no treatment as a control groups. Trabecular bone and cement ratios in the defects were examined histomorphometricaly with the stereologic method in the 4., 8. and 12. weeks.