Temporomandibular eklem kapsül içi düzensizliklerinin tanısında ve uygulanan tedavi yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesinde ultrasonografi
The value of ultrasonography in diagnosing and evaluating the treatment efficiency of temporomandibular joint internal derangements
  1. Tez No: 195462
  2. Yazar: BURCU BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NERGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalımanın amacı temporomandibular kapsül içi düzensizliklerinde ultrasonografik görüntülemenin (USG) tanısal deerinin belirlenmesi ve tedavi takiplerindeki rolünün deerlendirilmesidir. Bu amaçla iki grup hasta oluturularak deerlendirme yapıldı. lk grupta Ondokuz Mayıs Üniversitesi Di Hekimlii Fakültesi Aız, Di, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı'na temporomandibular eklem (TME) rahatsızlıı ile bavuran ve klinik muayene sonucunda kapsül içi düzensizlik tanısı konan 91 hastanın (182 eklem) USG ve manyetik rezonans görüntüleri (MRG) alındı. MRG ile karılatırıldıında TME kapsül içi düzensizliklerin teşhisinde klinik tanının duyarlılıı 0.88, seçicilii 0.54 ve tanısal doruluu 0.80 bulundu. USG'nin kapsül içi düzensizliklerin tehisindeki duyarlılıı 0.69, özgüllüü 0.73, tanısal doğruluğu 0.70 olarak bulundu. Ayrıca, eklem içindeki efüzyon varğı da USG de kapsüler genişliğin ölçülmesi metoduyla belirlendi ve MRG bulguları ile karşılaştırıldı. USG'de efüzyonun tespit edildiği ortalama kapsüler genişlik eşik değeri 1.65 mm olarak bulundu. Daha sonra oluşturduğumuz 2. grupta ise kliniğimizde TME tedavisine başlanan 44 hastadan tedavi takipleri boyunca klinik değerlendirme yanında USG de alındı. USG'de kondil disk ilişkisi, kapsüler genişlik, masater ve temporal kas kalınlıkları incelendi. Tedavi takipleri boyunca alınan USG'ler klinik bulgularla uyumlu sonuçlar verdi. Tedavi takibinde ölçülen maseter ve temporal kas kalınlıklarının ortalama verileri değerlendirildiinde maseter kas kalınlığında tedavi öncesine göre anlamlı bir değişiklik izlenmezken, temporal kas kalınlıklarında splint uygulanan hastalarda 6. ayda, sodyum hyaluronat enjeksiyonu yapılan hastalarda ise 1. 3. ve 6. aylarda anlamlı bir artış gözlendi. USG'de değerlendirilen kapsüler genişlik splint tedavisi gören hastalarda tedavinin 6. ayında tedavi öncesine göre anlamlı olarak azalırken diğer tedavi yöntemlerinin tedavi öncesi ve sonrası takiplerinde anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak; non invaziv ve dinamik bir görüntüleme metodu olan USG ile diskin pozisyonu, kapsüler genişlik ve çiğneme kaslarının kalınlıkları doğru bir şekilde değerlendirilebilir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the diagnostic value of ultrasonographic imaging (USI) in temporomandibular joint internal derangements and to evaluate its role in the treatment follow-up. The patients were divided into two groups. In the first group USI and Magnetic resonance images (MRI) were obtained from 182 temporomandibular joints (TMJ) of 91 patients which referred to the Department of Oral-Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Ondokuz Mayıs University. All of the patient?s clinical examination were performed before radiographic examination and revealed as TMJ internal derangements. When compared with MRI, the sensitivity and specificity and diagnostic accuracy of clinical diagnose in the detection of internal derangements were 0.88, 0.54 and 0.80 respectively. In detecting the internal derangements of TMJ, the sensitivitiy, specificity and diagnostic accuracy of USG were found 0.69, 0.73 and 0.70 respectively. Joint efussion within the articular space was also evaluated by USG by measuring the capsular width and compared with MRI findings. The most accurate cut-off value of capsular distension that discriminates joints with effusion from normal joints was found as 1.65mm. In the second group that consists of 44 patients; besides clinical evaluation, we also obtained USI during the treatment period. Condyle disc position, capsular width, masseter and temporal muscle thicknesses were evaluated by USI. Findings obtained from USI during the the treatment period were mainly in accordance with clinical symptoms. Ultrasonographic evaluation revealed that there was no significant difference between pretreatment and 6. month masseter muscle dimensions in all of the treatment groups. While, it was found that the mean temporal muscle thicknesses were significantly increased at 6. month in stabilisation splint group and at 1., 3., 6. months in sodium hyluronat group. Capsular width was found to be significantly higher at 6. month of follow up in splint group. However, there was no significant differences were found in capsular width between pre and post treatment in other groups. In conclusion, USI, a non invasive and dynamic imaging method, is found to be a reliable method in evaluating the position of the disc, capsular width and masticatory muscle dimensions in TMJ internal derangements.