Kadmiyumun neden olduğu oksidatif stres üzerine resveratrolün koruyucu etkisi
Protective effect of resveratrol on cadmium-induced oxidative stress
  1. Tez No: 195465
  2. Yazar: ÖZGÜR GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKNUR AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kadmiyum (Cd), endüstride genis bir alanda kullanılan, mesleki ve çevresel maruziyetle insan saglıgını tehdit eden agır metaldir. Kadmiyum toksisitesinin erken göstergesinin oksidatif hasar oldugu kabul edilmektedir. Çevresel etmenlere karsı yanıt olarak asma bitkisi de dahil birçok bitki türü tarafından sentezlenen resveratrol (RES; 3,5,4-trihydroxystilbene) bir fitoaleksindir. RES'in, serbest radikalleri süpürme; OH radikaline maruziyetle olusan hücre membranındaki lipit peroksidasyonu önleme kapasitesine sahip oldugu gösterilmistir. Bu çalısmanın amacı, deneysel sıçan modelinde akut Cd maruziyetinin neden oldugu dokulardaki oksidatif hasar üzerine RES ön tedavisinin etkisini irdelemektir. Wistar albino erkek sıçanlar, her grupta 5 hayvan olacak sekilde 4 gruba ayrıldı. Grup I: Kontrol (SF, i.p.), Grup II Cd (0.025 mmol/kg, i.p.), Grup III RES + Cd, Grup IV RES (10 mg/kg/gün, i.p.). Cd uygulamasından 24 saat sonra karaciger, böbrek, beyin ve kalp dokularında tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri (TBARS), redükte glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD) ve total sülfidril grupları (T-SH) çalısıldı ve serumda aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT) düzeyleri ölçüldü. Kadmiyum, sıçanların tüm dokularında lipit peroksidasyonu uyararak TBARS ve GSH düzeylerini artırdı, SOD aktivitesini baskıladı, serum AST, ALT aktivitelerini ise yükseltti. RES ön tedavisi ile dokulardaki TBARS ve GSH düzeylerini azalırken SOD aktivitesi arttı. Diger taraftan, RES, serum AST, ALT aktivitelerinin artmasını önledi. Bulgularımız, tek doz Cd uygulamasının hücrelerde anlamlı bir oksidatif strese yol açabildigini ve dogal bir antioksidan olan RES'in akut Cd toksisitesi üzerinde koruyucu etkisinin oldugunu ve Cd'un neden oldugu oksidatif stresle ortaya çıkan olumsuz etkileri düzelttigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cadmium (Cd) is a heavy metal, which is widely used in industry, affecting human health through occupational and environmental exposure. Oxidative damage has been demonstrated as an early sign of Cd toxicity. Resveratrol (RES; 3,5,4- trihydroxystilbene) is a phytoalexin produced by a variety of plant species, such as grapevines, in response to injury. It has been reported that RES scavenger the free radicals and inhibit lipid peroxidation in cell membranes caused by exposure to HO radicals. The aim of this study is to evaluate the effects of RES pre-treatment on tissues oxidative damage caused by acute Cd exposure in an experimental model in rats. Adult male Wistar rats were divided into 4 groups of 5 animals each.Group I: Control (SF, i.p.), Group II: Cd (0.025 mmol/kg,i.p.), Group III: RES + Cd, Group IV: RES (10 mg/kg/day, i.p.). After 24 h the Cd administration, thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), reduced glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD) and total sulfhydrly groups (T-SH) were investigated in liver, kidney, brain, heart tissues and aspartate aminotransferase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) levels in serum were tested. TBARS levels and GSH content were increased and SOD activity was inhibited by Cd-induced lipid peroxidation in all tissues of rats. In addition, Cd increased the serum AST, ALT activites. The pre-treatment with RES lowered the levels of TBARS, GSH and elevated SOD activity in the all tissue. Moreover, increase of AST, ALT activities in serum was prevented by RES. Our results demonstrate that, administration of single dose Cd may cause a significant oxidative stress in the cells and RES, the natural antioxidant, has protective effect on Cd toxicicty and ameliorate the adverse effects of Cd-induced oxidative stress.